Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Finał projektu „Rytmy pamięci”

20 września 2021 r. w siedzibie Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku odbyła się gala finałowa projektu „Rytmy pamięci”, współorganizowanego przez Podlaską WK OHP oraz Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu dyrektor Białostockiego Oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela, pomysł na działanie zrodził się w roku 2020, podczas okrągłych obchodów ważnych dla narodu polskiego rocznic – Bitwy Warszawskiej, zbrodni katyńskiej oraz porozumień sierpniowych z roku 1980. Okazało się, że muzyka jako unwiersalny język dostępny wszystkim pokoleniom stała się doskonałym nośnikiem do przekazywania trudnej prawdy historycznej.

Uroczystość  była zwieńczeniem niespełna półrocznej pracy młodzieży, historyków IPN oraz białosotckiego rapera Piotra Maksima, którzy podczas spotkania podzielili się efektem finalnym w postaci dwóch profesjonalnych klipów – „Oddech „ i „Kłamstwo”. Podczas szeregu działań warsztatowych zapoczątkowanych w kwietniu bieżącego roku uczestnicy Hufca Pracy w Białymstoku oraz Hufca Pracy w Zambrowie stworzyli muzyczną opowieść o zbrodni katyńskiej w nowoczesnej formie przekazu – rapowanych autorskich, stworzonych przez siebie wersach piosenek. Jak sami podkreślali,  wartością dodaną projektu były nawiązane przyjaźnie, dające nadzieję, że będą owocować w przyszłości innymi wspólnymi działaniami w sferze artystycznej.

O ogromnym zaangażowaniu młodzieży i swojej kadry (Patrycji Leszczyńskiej, Adriany Pływaczewskiej  oraz Magdaleny Dzienis-Todorczuk i in. ) mówiła Urszula Giersimiuk naczelnik Biura Edukacji Narodowej białostockiego IPN. Czuwający nad stroną muzyczną Piotr Maksim zaakcentował  jak bogatym materiałem dydaktycznym są stworzone utwory. Okupione ciężką pracą i własnym wkładem w postaci wypracowanych wspólnie tekstów będą mogły przez wiele lat służyć innym pokoleniom.

Specjalny list gratulacyjny skierował do uczestników spotkania Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, podkreślił w nim ogromną wartość edukacyjną, społeczną i historyczną przedsięwięcia. Gościem spotkania był Komendant Główny OHP Piotr Modzelewski, który w swoim występieniu podkreślił jak ważną rolę pełni wychowanie w duchu patriotyzmu. Pogratulował organizatorom, młodzieży i wychowawcom zaangażowanym w działanie, a także zadeklarował chęć uczestnictwa Ochotniczych Hufców Pracy w kolejnych projektach Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród innych zaproszonych gości znaleźli się również : Barbara Bojaryn - Kazberuk – Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury, Agnieszka Cybulska Markiewicz – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku, ppłk. Mirosław Sosna- Komenant Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Bialymstoku, Piotr Draus – dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Białymstoku, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych wpsierajacych powstawanie klipu „ Oddech”, młodych wykonawców oklaskiwali także ich pracodawcy, kadra, przyjaciele i rodzina.

W przedsięwzieciu udział wzięli: Wiktoria Czerech oraz Bartosz Sochoń z Hufca Pracy w Białymstoku, Karol Wnorowski, Krzysztof Wnorowski i Eryk Rębiszewski z Hufca Pracy w Zambrowie.

Utwory „Oddech” i „Kłamstwo” to dopiero początek, gdyż białostocki oddział IPN planuje kolejne edycje projektu, na które serdecznie zaprasza zainteresowną młodzież i wychowawców.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nUPQ7RFhmII&t=3s

 

https://www.youtube.com/watch?v=MnRpwcIgG9c                                                                                                    

 

Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Klimuk, st.sp.ds. wychowania, kultury i sportu

 

Zdjęcie nr 1: Przemowa Komendanta Głównego OHP

 

Zdjęcie nr 2: Dyrektor Białostockiego Oddziału IPN Piotr Kardela

 

Zdjęcie nr 3: Rozmowy z uczestnikami i koordynatorami

 

Zdjęcie nr 4: Występ na żywo

 

Zdjęcie nr 5: Zdjęcie grupowe uczestników i koordynatorów.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron