Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak napisać CV?

2023-03-29

Zastanawiasz się, jak napisać CV? Masz wątpliwości, co i w jakim miejscu powinno się w nim znaleźć? Skorzystaj z naszych porad w tym zakresie.

Skrót CV pochodzi z łacińskiego curriculum vitae, czyli „bieg życia”, inaczej życiorys zawodowy. CV to zapis twojego dorobku zawodowego, przebiegu wykształcenia, doświadczenia oraz kwalifikacji.

 

Z jakich części powinno składać się CV?

Dane osobowe i teleadresowe (imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail) zamieść na górze strony.

 

W tym miejscu warto też dodać zdjęcie. Zdajesz sobie przecież sprawę, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Już po odpowiednim – profesjonalnym zdjęciu można wywnioskować, co sobą reprezentujesz. Dlatego pamiętaj, żeby fotografia nie była przypadkowa.

 

Wykształcenie – w tej części wypisz daty rozpoczęcia i ukończenia nauki oraz nazwę szkoły, biorąc pod uwagę szkołę średnią i kolejne. W przypadku uczelni wyższej dopisz jeszcze kierunek i specjalność studiów.

 

Doświadczenie zawodowe – to historia twego zatrudnienia. Podobnie jak w wykształceniu, najpierw podaj daty rozpoczęcia i zakończenia pracy. Wymień wszystkie wykonywane do tej pory, nawet te mniej ważne – dorywcze. Wykładanie towaru, inwentaryzacja, wakacyjne zbieranie owoców i warzyw, wszystkie te inicjatywy są istotne. Pokażą pracodawcy, że podejmowałeś działanie, a więc jesteś pracowity i nie stronisz od żadnego rodzaju pracy.

 

Kursy i szkolenia – nie są pozycją obowiązkową, ale jeśli ukończyłeś jakiekolwiek, to warto je w tym miejscu wymienić, również podając na początku daty od kiedy do kiedy je odbywałeś.

 

Języki – wymień je, podając stopień zaawansowania znajomości danego z nich, np. j. angielski – stopień średniozaawansowany lub B2.

 

Uprawnienia – mogą nimi być: prawo jazdy, książeczka sanepidowska, uprawnienia elektryczne lub uprawnienia na wózek widłowy.

 

Umiejętności – np. znajomość pakietu MS Office, obsługa kserokopiarki.

 

Zainteresowania – wypisz swoje hobby, tylko precyzyjnie. Nie pisz sport czy taniec, a konkretnie, np. siatkówka, tenis ziemny, taniec nowoczesny lub taniec towarzyski.

 

W czterech ostatnich częściach wypisujemy dane, bez podawania dat.

Wymienione wyżej elementy składają się na typowy – najbardziej standardowy życiorys.  

Pamiętaj jednak, że jeśli jeszcze nie pracowałeś, nie masz żadnych uprawnień lub nie znasz języków obcych, nie musisz wymieniać tych elementów!

 

Dodatkowe elementy życiorysu

Ostatnio modne jest dodawanie tzw. podsumowania zawodowego – streszczenia zawierającego cel zawodowy czy edukacyjny z opisem charakterystyki twojej osoby. Pozwala on szybko zapoznać się z historią oraz oczekiwaniami danego kandydata do pracy.

 

Na co warto zwrócić uwagę podczas pisania CV?

Nazwę każdej z części potraktuj jako nagłówek. Trzeba ją wyodrębnić – pogrubić i napisać większą czcionką.

 

Tworząc życiorys, powinieneś stosować odwróconą chronologię – wypisywać doświadczenie czy edukację od najbardziej aktualnej do najstarszej.

 

Pamiętaj, aby w stopce dodać aktualną klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

 

Dobrze by było, gdyby życiorys zmieścił się na jednej stronie.

 

Obecnie stosuje się również inne, bardziej chwytliwe formy CV, może być ono stworzone np. w formie video.

 

Dobrze napisany, przykuwający uwagę życiorys jest twoją wizytówką u pracodawcy, u którego chciałbyś znaleźć pracę. Powinien być schludny i przejrzysty, zawierać wyeksponowane odpowiednie elementy. Pisz tylko prawdę, ponieważ na rozmowie pracodawca zweryfikuje, co nią jest, a co nie.

 

Pamiętaj, w razie wątpliwości, możesz skorzystać z naszej usługi Moje pierwsze CV.

 

Jeśli natomiast wybierasz się do pracy za granicę, sprawdź kreatora Europass CV, w którym wygenerujesz dokument uznawany na terenie Unii Europejskiej.

 

Autor: Marta Halicka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron