Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nauka w Ośrodku Szkolenia i Wychowania – przyjemność czy przykry obowiązek?

2022-10-13

Nauka zawodu, zakwaterowanie w internacie, wsparcie wychowawców i przyjaźnie na całe życie. Z czym jeszcze wiąże się pobyt w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP? Szczegółowe informacje w naszym tekście.

Ośrodki Szkolenia i Wychowania OHP zapewniają młodzieży całodobową opiekę wychowawczą, resocjalizacyjną oraz socjalną. Ośrodki, oprócz prowadzenia ogólnego nauczania, stawiają przede wszystkim na zajęcia praktyczne. Szkolą młodzież w wielu pasjonujących zawodach, potrzebnych na rynku pracy, między innymi w zawodzie stolarza, murarza, kucharza, fryzjera, sprzedawcy, mechanika samochodowego.

 

Nowoczesne warsztaty

Warsztaty szkolne wyposażone są w odpowiedni sprzęt, materiały i maszyny. Niejedną osobę mogłaby zaskoczyć nowoczesność wykorzystywanego do nauki sprzętu. Uczestnicy mają do dyspozycji warsztaty pracy, których nie powstydziłoby się żadne przedsiębiorstwo. Praktyczną naukę zawodu prowadzi kadra o odpowiednich kwalifikacjach. Oprócz szkolenia praktycznego młodzież ma też możliwość uzupełnienia wykształcenia na poziomie szkoły podstawowej oraz branżowej.

 

Internat – fajnie czy nie?

Pobyt uczestnika w ośrodku może trwać do czasu ukończenia nauki w szkole i uzyskania umiejętności zawodowych, umożliwiających podjęcie samodzielnej pracy. Młodzież kształcąca się w jednostkach ma możliwość bezpłatnego zakwaterowania w internacie. Przez siedem dni w tygodniu uczestnicy objęci są wsparciem pedagogicznym i specjalistyczną pomocą psychologiczną oraz terapeutyczną. Wyspecjalizowana kadra dba o uzupełnienie braków edukacyjnych i o zapewnienie aktywnych form spędzania wolnego czasu,

 

Pobyt w internacie ośrodka niesie za sobą konieczność podporzadkowania się regulaminowi dnia codziennego. W tym czasie młodzież uczona jest samodzielności, odpowiedzialności, zaradności życiowej. W ośrodku bardzo ważna jest punktualność, co oznacza, że wychowankowie muszą przestrzegać ustalonego harmonogramu dnia. Uczestnicy sami dbają o porządek i czystość w pokojach.

 

Zmiana środowiska, pasje i przyjaźnie

Na początku nauka w ośrodku może stanowić dla młodego człowieka trudność ze względu na zmianę środowiska, konieczność przebywania w internacie, wyjazd z domu rodzinnego. Uczestnik rozpoczynjący naukę ma prawo czuć się zagubiony, nieco przestraszony, musi przecież odnaleźć się wśród nowych rówieśników, dostosować do zasad panujących w ośrodku, co niekiedy powoduje bunt oraz niechęć do kontynuowania kształcenia w takiej formule.

 

Z czasem taki uczestnik zaczyna dostrzegać pozytywne strony nauki w Ośrodku Szkolenia i Wychowania. W placówkach młodzież rozwija swoje pasje w prężnie działających kołach zainteresowań, na przykład teatralnych, ceramicznych, plastycznych, sportowych. Wychowawcy tworzą koła zainteresowań w oparciu o preferencję uczestników.

 

Młodzież może korzystać z ciekawych, darmowych wycieczek, które dają możliwość poznania historii i pięknych zakątków Polski. Dają one też uczestnikom wyjazdów możliwość integracji, a także zajęć rekreacyjnych. Na terenie ośrodków dostępna jest bezpłatna sieć wi-fi. Uczestnicy mają też do dyspozycji stół do gry w bilard czy tenisa stołowego lub cymbergaja, play station, dostęp do wyposażonej w nowy sprzęt siłowni oraz sali audiowizualnej.

 

Ośrodki są miejscem poznawania nowych osób. Przyjaźnie, zawierane w internatach, nierzadko okazują się wspaniałymi i ważnymi znajomościami na całe życie. Uczestnicy biorą udział w wielu programach profilaktycznych, a także w licznych projektach organizowanych ze środków unijnych. Te ostatnie pozwalają im podnosić swoje kwalifikacje i poznawać podczas takich wyjazdów kulturę innych krajów.

 

Rozwój z OHP

Każdego roku w Ośrodkach Szkolenia i Wychowania OHP w Zachodniopomorskiem szansę na zdobycie zawodu i codzienną wszechstronną opiekę wychowawców, pedagogów, terapeutów, a także pracowników zaplecza gospodarczego może otrzymać 204 wychowanków. W innych częściach Polski ośrodki kończy podobna ilość absolwentów.

 

Pobyt w ośrodkach jest odpowiedzią na to, czego oczekuje współczesna młodzież – większej samodzielności w podejmowaniu decyzji, przebywania w gronie rówieśniczym i uczenia się tego, co jest przydatne i interesujące. Do tego dochodzi perspektywa wyuczenia się potrzebnego na rynku pracy i dobrze opłacanego zawodu. Może dlatego Ośrodki Szkolenia i Wychowania z roku na rok stają się coraz bardziej popularne.

 

Widząc nowych uczniów i entuzjazm, z jakim rozpoczynają rok szkolny 2022/2023, my – wychowawcy, pedagodzy i wszyscy pracownicy ZWK OHP nie mamy wątpliwości, że pobyt w OSiW-ie będzie wyłącznie przyjemnością!

 

Autorka: Magdalena Horla - pedagog w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Barlinku

Zdjęcie: Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron