Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zainteresowania i hobby w CV – jak je przedstawić?

2022-07-06

Zainteresowania i hobby, które umieścisz w swoim CV, świadczą o twojej osobowość i zachęcają potencjalnego pracodawcę do tego, by cię zatrudnić. Sygnalizują twoje cechy charakteru, które mogą okazać się pożądane w danej pracy.

Wybierając, które zainteresowania chcesz podkreślić, musisz wziąć pod uwagę, czy nie uwydatniają one negatywnych cech.

 

Dla przykładu — zanim postąpisz jak większość osób, które wspominają w swoich zainteresowaniach o oglądaniu telewizji, zastanów się, czy postawi cię to w oczach przyszłego pracodawcy jako osobę z wysublimowaną wiedzą filmową czy raczej przypadkiem nie uwydatni takich cech jak lenistwo i próżność?

 

Nie zaciekawisz swoją osobą pracodawcy, gdy na pytanie o hobby wspomnisz o słuchaniu muzyki, czytaniu książek, oglądaniu filmów czy podróżowaniu — czytali i słyszeli o tym nie raz, nie różnisz się od pozostałych setek rekrutujących, którzy pomyśleli to samo. Skup się na tym, by twoje zainteresowania były konkretne i tym samym autentyczne — czytasz książki? Wspomnij o tym, jakiego gatunku książek pasjonatem jesteś.

 

Zauważ różnicę — jeśli wspomnisz o czytaniu książek kryminalnych, potencjalny pracodawca jest w stanie wywnioskować, iż dysponujesz takimi cechami charakteru jak: logika, umiejętność rozwiązywania problemów, precyzyjność, inteligencja. Unikaj odpowiedzi ogólnych, które spłycają twoją osobę i nie są w stanie powiedzieć nic o tobie.

 

Podczas tworzenia swojego CV bądź dokładny i nieszablonowy.

 

Poniżej znajduje się lista hobby, które pomoże ci się zainspirować i poznać cechy wskazane i mile widziane.

 

  1. Branie udziału w wolontariatach stawia cię w świetle osoby odpowiedzialnej, społecznej, empatycznej z umiejętnością współpracowania i odnajdywania się w roli lidera.

 

  1. Prowadzenie social mediów. Obecnie firmy decydują się na marketing medialny, skupiają się na otwieraniu kont na mediach społecznościowych i szukają osób, które orientują się w bieżących trendach, co przyciąga potencjalnego odbiorcę. Jeśli prowadzisz bloga, YouTube, Instagrama, Tik Toka czy nagrywasz podcast, budujesz tym samym umiejętności, takie jak: marketing, pisanie, komunikacja, tworzenie kontentu. Jesteś osobą zorganizowaną, samodzielną, otwartą na ludzi i zdolną do planowania strategii marketingowych, budowania wizerunku firmy w mediach.

 

  1. DIY, fotografia, sztuka. Jeśli specjalizujesz się w rękodziele, świadczy to o twojej kreatywności, cierpliwości, perfekcjonizmie i dokładności. Jesteś estetą, świetnie sprawdzisz się w projektowaniu, tworzeniu moodboardów. Pracodawca doceni twoje umiejętności manualne, zdolność do samokrytyki, wrażliwość estetyczną, orientację w kulturze.

 

  1. Recenzje. W wolnym czasie oglądasz filmy, czytasz książki? Wykorzystaj swoje zainteresowanie i podziel się swoją wiedzą kinematograficzną czy literacką, zostając recenzentem i publikując swoje prace na odpowiednich portalach. Będzie to świadczyło o twojej ponadprzeciętnej wiedzy, umiejętności pisania, kulturze twórczego tekstu. Umiejętność pisania jest elementem najbardziej pożądanym w niemal każdej ofercie pracy.

 

  1. Gry planszowe, gry terenowe. Świadczą o twojej samodyscyplinie, zdolności logicznego myślenia, aktywności. Dla pracodawcy jesteś osobą odpowiednią do pracy w grupie, gwarancją dobrej komunikacji, skutecznego działania.

 

Pamiętaj, że umiejętności miękkie odgrywają równie ważną rolę w twoim CV, jak te twarde. Bądź  wyjątkowy, niepospolity. Precyzuj to, co cię definiuje.

 

 

 

Autor: Magdalena Kosmatka, MCK Ostrowiec Świętokrzyski

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron