Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Esperanto, czyli język międzynarodowy

2018-12-05

Czy wiesz, że esperanto to pierwszy i jedyny na świecie sztuczny język stworzony w XIX wieku przez Ludwika Zamenhofa?

Młody białostoczanin twierdził, że nieporozumienia miedzy ludźmi wynikają z barier językowych. Tak narodził się pomysł, aby ulepszyć świat i stworzyć język, który będzie wspólny dla wszystkich narodów świata.

Już jako nastolatek, Ludwik rozpoczął pierwsze prace nad swoim projektem. Pomimo wielu przeciwności ze strony ojca, nie poddawał się i 26 lipca 1887 roku wydał pierwszy podręcznik do nauki języka esperanto „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny". Inspiracje czerpał z wielu języków, m.in. rosyjskiego, niemieckiego, francuskiego, angielskiego, łacińskiego czy greki, którymi biegle władał. Swoje dzieło wydał pod pseudonimem Doktor Esperanto, czyli w tłumaczeniu "doktor mający nadzieję". Tak powstała nazwa języka stosowana do dzisiaj.

Język esperanto bardzo szybko zdobywał popularność na całym świecie, a zwłaszcza na terytorium Imperium Rosyjskiego i Europy Środkowej. Z biegiem czasu tak duże zainteresowanie tym językiem zaczęło budzić strach, przede wszystkim Francuzów. Obawiali się oni, że esperanto wyprze ich język, który był w ówczesnych czasach najważniejszy w stosunkach międzynarodowych.

Pierwszy Światowy Kongres Esperanto odbył się w 1905 roku i do dnia dzisiejszego co roku odbywa się w innym kraju. W 2009 roku z okazji 150 urodzin Ludwika Zamenhofa, kongres odbył się w Białymstoku, w rodzinnym mieście twórcy. Spotkania cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż nie prowadzi się statystyk, to szacuje się, że na świecie jest ok. 2 milionów użytkowników tego języka w ponad 100 krajach świata.

Po latach można śmiało powiedzieć, że Ludwik Zamenhof odniósł ogromny sukces. Świadczyć może o tym fakt, że w 2014 roku język esperanto został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Autor: Iwona Kopeć, specjalista do spraw rozwoju zawodowego - stażysta w MCK w Łapach

Źródła:

https://eskk.pl/blog/co-to-jest-jezyk-esperanto-historia-znaczenie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Esperanto


Widok zawartości stron Widok zawartości stron