Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Obrzędy i tradycje andrzejkowe

2023-11-07

„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze” i „Noc Andrzeja świętego przyniesie narzeczonego” to przysłowia, które przybliżają tematykę czasu przypadającego w nocy z 29 na 30 listopada. O stałej popularności Andrzejek świadczy to, że w tym czasie wciąż chętnie bawimy się w odgadywanie, co przyniesie nam przyszłość.

Tradycja

Skąd pochodzi tradycja wróżb andrzejkowych? Nie wiadomo. Wiemy jednak, że na terenie całej Europy uprawiano je już w XII wieku. Etnografowie łączą je z greckim tłumaczeniem imienia Andrzej, uważanego za patrona panien, które chcą szybko zmienić stan cywilny. 30 listopada przypada wspomnienie śmierci Andrzeja Apostoła, który prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym.

 

Przeczytaj też: "Andrzejki – historia, wróżby i tradycje"

 

Andrzejki to przede wszystkim wieczór wróżb dziewczęcych, które dotyczą małżeństwa i miłości. W dawnych czasach traktowano je bardzo poważnie i chociaż tego typu wróżby były potępiane przez Kościół, często poprzedzała je modlitwa do św. Andrzeja. Obecnie wróżby we wspólnym gronie traktujemy z przymrużeniem oka, przy czym bawią się nimi młodzież i dorośli.

 

Poniżej kilka wróżb, które możecie wykorzystać w dzień Andrzejek.

 

Lanie wosku

To chyba najpopularniejsza wróżba, jaka istnieje. Jest to nic innego jak lanie roztopionego  wosku ze świecy do miski z wodą (czasami przez klucz). Następnie czekamy, aż wosk zaschnie, a potem delikatnie wyjmujemy powstałą formę. Wystarczy zapalić lampę lub latarkę, i podnieść tak, aby znajdował się pomiędzy latarką a ścianą. Cień, a w zasadzie kształt cienia, który rzuca wosk, według naszej wyobraźni przybiera różne kształty. Wystarczy odgadnąć, co one znaczą.

 

Rzucanie karteczkami

To już mniej popularna wróżba. Chodzi o to, aby na małych karteczkach napisać kilka wybranych imion płci przeciwnej. Następnie wszystkie kartki rzucamy za siebie, a imię na kartce, która ląduje najbliżej nas, to imię przyszłego partnera lub partnerki.

 

Łódki na wodzie

Pierwsze co musimy tutaj zrobić to łódki z papieru. Ewentualnie mogą być to na przykład łupinki orzecha. Na każdej łódce piszemy imię swoje lub osoby płci przeciwnej. To zależy czy jesteśmy sami czy w grupie osób. W przypadku, gdy jest z nami jeszcze kilka osób, puszczamy łódki na wodzie. Jeżeli dwie łódeczki się ze sobą spotkają, ich właściciele mogą być ze sobą razem w przyszłości. Natomiast, jeżeli jesteśmy sami, robimy kilka łódek. Na pierwszej piszemy swoje imię, a na pozostałych imiona osób, które nam się podobają. Puszczamy je na wodzie, a reszta przebiega tak jak wcześniej.

 

Szpilki

Do tej wróżby potrzebne jest opakowanie szpilek. Należy je rozsypać na stole kilka razy, aż ułoży się z nich jakaś litera. Spokojnie, te kilka razy to nie musi być tylko kilka razy. Aby ze szpilek ułożyła się nam odpowiednia litera, może być i 30 razy. Oto znaczenie liter: A – podróż, E - wiele sukcesów w nauce, H - szczęście w miłości, K - sukcesy towarzyskie lub zawodowe, L - uwaga na złodziei, M - ciekawa propozycja zawodowa, N - szczęście w życiu, T - twoi przyjaciele będą zawsze ci pomagać i nigdy cię nie opuszczą, W - uwaga na oszustów, V - strzeż się przed osobami, które będą chciały cię wykorzystać, X - szczęście sprzyja ci we wszystkim.

 

Wróżenie z butów

Osoby biorące udział w tej zabawie zdejmują po jednym bucie i ustawiają je w kącie pokoju naprzeciw drzwi. Potem przestawia się buty jeden po drugim. Osoba, której but wyjdzie pierwszy za próg pokoju, pierwsza zmieni stan cywilny.


Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych wróżb. Pamiętajcie, że jest to okazja do świetnej zabawy. Dobre towarzystwo, poczucie humoru i dystans to podstawa.



Autor: Aleksandra Krzeszowska
Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej
http://www.prezenty-i-zyczenia.pl/Tekst/Andrzejki/525260,1,1,Przyslowia-andrzejkowe--andrzejki--przyslowia-andrzejkowe.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron