Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jesteśmy społeczeństwem cyfrowym.

Świat rozwija się w szybkim tempie, a nowoczesne technologie otaczają nas na każdym kroku, ważne jest aby świadomie i odpowiedzialnie podążać w tym samym tempie dorównując im kroku i to w każdej dziedzinie życia.

 

23 kwietnia 2024 r. w Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Krośnie odbyło się szkolenie z zakresu rozwoju kompetencji informatycznych jako jednej z kompetencji kluczowych w samorealizacji, rozwoju osobistym, integracji społecznej i zatrudnieniu. Warsztaty zaadresowano do uczestników krośnieńskiego 9-10 Hufca Pracy – uczniów Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie.

Od ubiegłego roku do tematyki poradnictwa grupowego zostały włączone szkolenia z zakresu rozwoju kompetencji informatycznych. Takie warsztaty mają na celu rozwój umiejętności informatycznych oraz naukę świadomego, otwartego i krytycznego wykorzystywania technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI) zarówno w pracy, rozrywce i porozumiewaniu się, a także obycie się z technologią jako narzędzii do pracy, edukacji oraz tych ułatwiających codzienne życie. Ważne jest, aby kształtować w sobie postawę otwartą na ciągłą naukę i korzystanie z coraz nowszych rozwiązań w świecie cyfrowym jednocześnie mając świadomość odpowiedzialności, jaka wynika z faktu funkcjonowania w społeczeństwie cyfrowym.

Prowadząca warsztaty, doradca zawodowy z MCIZ w Krośnie, dostosowując tematykę warsztatów w zakresie TSI do uczniów pierwszej klasy szkoły branżowej zwróciła przede wszystkim uwagę na funkcjonowanie w świecie social mediów, obsługę komputera, aplikacji i narzędzi internetowych ułatwiających codzienne funkcjonowanie, platform szkoleniowych i edukacyjnych, komunikację z urzędami w zakresie e-usług administracyjnych oraz bezpieczeństwo nas i naszych danych w sieci.

W drugiej części warsztatów uczniowie mogli zweryfikować swoje predyspozycje zawodowe w wirtualnym świecie dzięki zastosowaniu okularów Virtual Reality. Poprzez doświadczenie symulacji prawdziwych zadań zawodowych można poznać specyfikę danego zawodu w wirtualnych, ale jakby w rzeczywistych warunkach pracy. Rzeczywistość wykreowana w okularach VR jest jedną z tych atrakcyjniejszych metod dla młodzieży poznania specyfiki zawodów, w których mogą w przyszłości podnieść swoje kwalifikacje zawodowe w ramach kursów oferowanych w OHP, o których opowiedział im specjalista ds. rozwoju zawodowego z CEiPM Krosno.

 

Autor tekstu: Marta Chorążak – Tabisz, doradca zawodowy MCIZ Krosno.

Autorzy zdjęć: Marta Kandefer – Fydrych, doradca zawodowy MCIZ

 

 


Do pobrania Do pobrania