Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

#nadzieja -zakończenie Projektu Solidarności nadszedł czas

30 czerwca 2023 r. to dzień ostatniego działania Projektu Solidarności Bądźmy dla osób w kryzysie bezdomności nadzieją na lepsze jutro (2022-3-PLO1-ESC30-SOL-000096085). Siedem osób - członków grupy inicjatywnej – uczestników oraz absolwentów Hufca Pracy w Inowrocławiu spędziło cztery miesiące realizując działania na rzecz osób dotkniętych zjawiskiem bezdomności w Inowrocławiu.

Projekt spełnił oczekiwania nas wszystkich bez wyjątku, łamiąc krzywdzące stereotypy i uprzedzenia w stosunku do osób  już i tak dotkliwie pokrzywdzonych przez los z różnych powodów. Był on ,,cudowną podróżą” do świata, w którym można poznać wartościowych ludzi, realizować z nimi wspólne działania, niecodzienną lekcją empatii i poznania lepiej siebie samych. Nikt z nas się nie spodziewał, że ze spotkań z ludźmi, z którymi  na pozór tak wiele nas dzieliło może się zrodzić piękna i wartościowa przyjaźń, która będzie dalej pielęgnowana przez obie strony. Z perspektywy upływu czasu widzimy, że od nas – młodych ludzi w dużej mierze zależy to jak postrzegamy drugiego człowieka.

Dzisiejszy świat każdego dnia stawia przed nami nowe wyzwania, które mają na celu pewne rzeczy nam uświadomić, lepiej zrozumieć, pokazać w praktyce. Tak było też w przypadku podjętych przez nas działań. Autorskie Projekty Solidarności dały nam możliwość, żeby młodzieńczą energię i swój wolny czas wykorzystać optymalnie i pożytecznie z korzyścią dla siebie i innych.

Istotne jest również to, że podczas przedsięwzięć wykorzystaliśmy w dużym stopniu  swoje umiejętności zawodowe, szczególnie te w kierunku kucharz i fryzjer.

Wspólnymi siłami udało nam się zrealizować dwa dodatkowe działania poza projektem. Finalnie zrealizowaliśmy ,,Kanapki z sercem dla osób potrzebujących”, ,,Wiosenne metamorfozy fryzjersko - barbersko-kosmetyczne”, ,,Spotkanie Wielkanocne dla osób bezdomnych i ubogich”, ,,Dzień Dobrych Uczynków”. ,,EKO-torby, tosty i ciasto domowego wypieku dla osób korzystających z miejscowej jadłodajni”, ,,Piknik integracyjny”. Działaniem, które wyjątkowo zapadło nam w pamięć i najbardziej trafiło do naszych serc były obchody ,,Dnia Ludzi Bezdomnych” przypadające na dzień 14 kwietnia.

Nie sposób opisać wdzięczności osób z naszej grupy docelowej , która towarzyszyła im wszystkim w dniu, w którym często czuli się zapomniani przez znaczną część społeczeństwa.

Jesteśmy zgodni, że Projekt Solidarności ,,Bądźmy dla osób w kryzysie bezdomności nadzieją na lepsze jutro..."/2022-3-PLO1-ESC30-SOL-000096085/finansowany ze środków Unii Europejskiej nie będzie ostatnim, który będziemy chcieli wspólnie zrealizować.

 

Autor tekstu: Grupa inicjatywna przy wsparciu Katarzyny Maj - starszy wychowawca 2-3 Hufca Pracy w Inowrocławiu

 

Autor zdjęć: Katarzyna Maj - starszy wychowawca 2-3 Hufca Pracy w Inowrocławiu

 

Ciasto przygotowane przez członków grupy inicjatywnej, przy wsparciu pracodawców.

 

Zdjęcie wprowadzające

 

Zakończenie projektu

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron