Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

(Nie tylko) szlakiem kazimierzowskich warowni

W tym roku ze względu na pandemię wiele osób planuje wakacje w Polsce.

Oby wszyscy robili to tak dobrze jak Pani Komendant Hanna Przybysz, organizatorka aktywnego wypoczynku z OHP w Jędrzejowie dla uczestników 7-19 HP z Mińska Mazowieckiego.

Między Bałtykiem a Tatrami, które kojarzą się z najpopularniejszymi wakacyjnymi kierunkami, jest bardzo wiele miejsc, które warto (dla siebie) odkryć, np. Góry Świętokrzyskie, Wyżyna Kielecka, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ze Szlakiem Orlich Gniazd. Do wszystkie tych krain da się dojechać po krótkiej podróży z bazy wypadowej w Jędrzejowie. Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w tej miejscowości gwarantuje znakomite warunki wypoczynku.

Zwiedzając zamki w Chęcinach, Ogrodzieniec w Podzamczu, Pilcza w Smoleniu młodzi turyści na własne oczy mogli przekonać się, dlaczego o królu Kazimierzu Wielkim mówi się, że „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, obecnie kieleckim Muzeum Narodowym podziwiali siedemnasto- i osiemnastowieczne wnętrza. W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej poznawali dzieje ziemi świętokrzyskiej i oręża polskiego.

W Krakowie młodzież zwiedzała m. in. emblematyczne dla tego miasta i całej Polski zabytki (Zamek Wawelski, Bazylikę Mariacką) oraz miejsca związane z patronem OHP, świętym Janem Pawłem II. Wszystkie te atrakcje złożyły się na wakacyjną, bardzo przyjemną i skuteczną lekcję historii i patriotyzmu.

Spacery po parkach narodowych (najpierw Świętokrzyskim, później Ojcowskim) stanowiły fascynującą, plenerową naukę przyrody. Młodych turystów zachwycały krajobrazy, najbardziej zaś zainteresowały informacje na temat nietoperzy, pstrągów i neandertalczyków, których DNA ma każdy współczesny człowiek.

W samym Jędrzejowie uczestnicy też bardzo aktywnie i twórczo spędzali wakacyjny czas, który odmierzały im zegary słoneczne z miejscowego Muzeum im. Przypkowskich. Zwiedzili klasztor cystersów, kilkakrotnie wybrali się na Pływalnię Miejską.

W ośrodku z ochotą uczestniczyli w warsztatach plastycznych i zajęciach muzycznych. Ich kreatywność wyraziła się w rysunkach i obrazach (również inspirowanych zwiedzanymi wystawami), glinianych rzeźbach i piosence, która w wesoły sposób opowiadała o ich wspólnych przeżyciach na obozie.

Po zakończeniu turnusu uczestnikom towarzyszą piękne wspomnienia i nadzieja na kolejne wspólne wyjazdy z OHP.

 

Autor: Bartłomiej Fabisiak, Asystent EURES

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron