Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

„Oddając krew, ratują życie!”

Honorowe oddanie krwi jest drugą inicjatywą młodzieży z Hufca Pracy w Grajewie zaczerpniętą ze spotkania Wojewódzkiej Rady Młodzieży pod hasłem „Młodzież z sercem”.

Dnia 10 lutego br. pod Urzędem Miasta w Grajewie zaparkował ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, co było doskonałą okazją do zrealizowania idei niesienia pomocy innym ludziom.

W inicjatywie wzięło udział kilkoro pełnoletnich śmiałków z grajewskiego Hufca wraz z wychowawcą. Młodzież dowiedziała się jak ważne jest oddawanie krwi dla ratowania ludzkiego życia, a także do jakich zaleceń trzeba się przed tym stosować i jak wygląda cała procedura. Wszyscy uczestnicy oddali krew po raz pierwszy, ale każdy z nich zadeklarował, że kiedy będą już gotowi by oddać ją po raz kolejny z pewnością to zrobią.

Krwi nie da się w żaden sposób zastąpić, pomimo szybkiego postępu w dziedzinie medycyny. Według statystyk średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi. Krew jest niezbędna w wielu stanach zagrożenia życia - po wypadkach, urazach, a także w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom w tym nowotworowym.

Oddanie krwi zajmuje tylko kilka minut, a wciąż wiele osób nie zdecydowało się na ten gest, czy to z niewiedzy, czy też z nieuzasadnionego strachu.

Uczestnicy Hufca Pracy w Grajewie zachęcają rówieśników do brania udziału w akcji a tym samym ratowania życia innym.

Autor tekstu: Magdalena Laska – mł. wych. HP Grajewo

Autor zdjęć: Magdalena Laska – mł. wych. HP Grajewo

Uczestnicy OHP w Grajewie przed ambulansem RCKiK w Białymstoku

 

Uczestnicy Hufca w trakcie oddawania krwi


Widok zawartości stron Widok zawartości stron