Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jesienna wizyta studyjna u barbera

5 października młodzież trzeciej klasy Branżowej Szkoły II stopnia w zawodzie fryzjer wraz z kadrą Młodzieżowego Centrum Kariery i 9-12 Hufca Pracy w Jarosławiu oraz wychowawcą klasy, udała się z wizytą zawodoznawczą do salonu barberskiego.

Salon prowadzi absolwentka OHP, Małgorzata Antonik - „KobietaZBrzytwą”. Pani Małgosia po zakończeniu nauki krótko pracowała na etacie, lecz to nie spełniało jej ambicji zawodowych, dlatego też podjęła ryzyko założenia własnej działalności gospodarczej. Dziś po czterech latach ciężkiej pracy, wielu kursach i szkoleniach zawodowych ciągle się rozwija i nie traci entuzjazmu. Jak sama mówi, kocha to co robi.

Właścicielka opowiadała młodzieży o zawodzie barbera i wyzwaniach, jakie sama sobie stawia. Współczesny barber postrzegany jest jako artysta w swoim fachu, dlatego też mężczyźni oczekują od niego najmodniejszych cięć, fachowej koloryzacji i profesjonalnej pielęgnacji zarostu. Paleta kosmetyków, które w tym pomagają, jest niesamowicie duża, dlatego też trzeba być stale na bieżąco.

Młodzież usłyszała również o etyce w zawodzie oraz o organizacji pracy salonu. Jak ważna jest jego właściwa lokalizacja - ta jest jej trzecią i ostatnią - ma nadzieję. Właścicielka opowiedziała o czasie pracy, zakupie sprzętu, marketingu, obecności w social mediach, aż po nowoczesny system umawiania klientów.

Wizyta w salonie poruszyła wyobraźnię młodzieży i niektórzy zadawali pytania, od czego zacząć i jak najszybciej się rozwinąć, by osiągnąć sukces w branży. Wywiązała się dyskusja, która pokazała, jak dobrym pomysłem są wycieczki zawodoznawcze, które pokazują plusy i minusy oraz dodatkowe możliwości wykonywania danego zawodu.

W ramach wizyty studyjnej odbyła się również giełda pracy. Właścicielka salonu opowiedziała o warunkach pracy oraz wymaganiach, jakie stawia przed przyszłym pracownikiem w jej firmie.

Po zakończeniu wizyty młodzież udała się na poczęstunek do zaprzyjaźnionej restauracji Panorama w Jarosławiu.

 

Autorzy tekstu: Bożena Szczupak - pośrednik pracy, MCK Jarosław,

Autorzy zdjęć: Bożena Szczupak - pośrednik pracy, MCK Jarosław, Barbara Wojtowicz - doradca zawodowy, MCK Jarosław

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron