Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

„Praktyki zagraniczne – pierwszy krok w zawodowej Europie”

Właśnie mijają dwa tygodnie od dnia wyjazdu pierwszej 15-osobowej grupy uczestników Hufca Pracy 15-1 w Kaliszu na miesięczne praktyki zawodowe w Niemczech.

To najważniejsze działanie podczas realizacji projektu „Praktyki zagraniczne – pierwszy krok w zawodowej Europie”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszy Europejskich ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

Projekt ma na celu rozwijanie znaczenia współpracy międzynarodowej w kształceniu zawodowym, podniesienie jakości edukacyjnej naszej placówki poprzez innowacyjne formy nauczania, wykorzystanie dobrych praktyk na poziomie europejskim dzięki narzędziom typu Europass – Mobility, podniesienie kwalifikacji naszych uczestników, wzrost świadomości zawodowej uczestników projektu, zachęcenie do nauki języków obcych.

Podczas realizacji mobilności głównym partnerem WWK OHP jest Stowarzyszenie Edukacji Buckow e.V., które powstało w 1992 roku celem kształcenia zawodowego. Stowarzyszenie przez wiele lat czynnie udziela się w różnych socjalnych i socjalno - edukacyjnych dziedzinach. Obecnie Stowarzyszenie zatrudnia około 160 pracowników. Praca BEB skupia się na szkoleniu zawodowym. Stowarzyszenie jest uznawane za instytucję rehabilitacji zawodowej i posiada Certyfikat EN ISO 9001: 2015.

Zakres działań w tej dziedzinie obejmuje dziś szeroki zakres środków orientacji zawodowej, wsparcie w zakresie wejścia na rynek pracy, przygotowanie zawodowe i szkolenia zawodowe w zakresie integracji i współpracy.

Stowarzyszenie Edukacji Buckow e.V. posiada bardzo dobrą bazę szkoleniowo – dydaktyczną i wykwalifikowaną kadrę nauczycielską. Atutem jest internat w Eberswalde, gwarantujący zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie dla uczestników stażów. Tam właśnie mieszkają uczestnicy projektu z kaliskiego hufca. Prócz dobrych warunków bytowych posiadają jeszcze do dyspozycji obiekty sportowe oraz sprzęt rekreacyjny. Od poniedziałku do piątku doskonalą praktyczne umiejętności w starannie wybranych niemieckich zakładach pracy. Profil działalności tych firm każdorazowo odpowiada zawodowi, w którym obecnie kształci się młodzież. W czasie wolnym od pracy odbywają się spotkania integracyjne. Uczestnicy samodzielnie poruszają się po okolicy (pieszo i komunikacją publiczną), dokonują bieżących zakupów, korzystają z miejsc rekreacyjnych typu: baseny, korty, boiska.

W pierwszy weekend młodzież miała zorganizowaną wycieczkę do Berlina. W trakcie spacerów po niemieckiej stolicy zwiedzała zabytki i poznawała dorobek historyczny
i kulturalny miasta m. in.: Bramę Brandemburską, Bundestag, muzeum Pomnik Muru Berlińskiego, Charlottenburg Palace, Schloss Pfaueninsel.

W kolejnych wolnych dniach zwiedzą jeszcze Muzeum Techniki, Spectrum oraz wyjadą do Brand na Tropical Islands. Poprzez czytanie reklam, znaków informacyjnych, samodzielne poruszanie się komunikacją publiczną, wspólne wyjścia do restauracji, pubów zapoznają się z kulturą mieszkańców oraz kształtują język niemiecki. W komunikacji codziennej bardzo pomogły dodatkowe 10-godzinne zajęcia językowe, którymi młodzież została objęta na początku pobytu w Niemczech.

Zagraniczne praktyki zawodowe będą miały wpływ na przyszłą karierę zawodową młodzieży.

Staż pierwszej 15-osobowej grupy zakończy się 22.02.2020. Kolejne dwie grupy są planowane w terminie 19.04.- 16.05.2020.

 

Tekst: Ewa Kalińska

Zdjęcia: Zygfryd Bytomski

Zajęcia z języka niemieckiego i wycieczki uczestników Hufca Pracy 15-1 w Kaliszu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron