Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Akcja Zima 2020 z Pomorską Wojewódzką Komendą OHP

W dniach 13-24 stycznia 2020 roku w Pomorskiej Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy odbyły się ferie zimowe.

W tym roku województwo pomorskie jako pierwsze rozpoczęło ferie zimowe i choć śniegu brak, pracownicy jednostek organizacyjnych Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, zwłaszcza Hufce Pracy i Ośrodki Szkolenia i Wychowania Młodzieży, przygotowały dla podopiecznych wiele rozmaitych wydarzeń na okres zimowej przerwy.

W ramach „Akcji Zima 2020”, Pomorska WK OHP zaprosiła młodzież na atrakcje efektywnie zagospodarowujące czas wolny w ferie.  Każdy dzień był wypełniony od rana aż do popołudnia różnorodnymi i ciekawymi zajęciami. Celem owego przedsięwzięcia było odciągnięcie młodych ludzi od komputerów, tabletów, telefonów i telewizorów oraz zaproszenie ich do wspólnej zabawy podczas ferii zimowych.

Zajęcia sportowe

Przez cały okres ferii przeważały zajęcia sportowo-rekreacyjne, mające na celu upowszechnianie aktywności ruchowej, która jest ważnym działaniem na rzecz profilaktyki prozdrowotnej.

W okresie ferii zimowych uczestnicy Pomorskiej WK OHP wzięli udział w zajęciach z kickboxingu, rozgrywkach hufcowych w piłkarzyki, jak i w tenisa stołowego. Mieli również okazję pojeździć na łyżwach na okolicznych lodowiskach, skorzystać z zajęć fitness lub odwiedzić pobliskie Aquaparki, które dostarczyły wiele frajdy.

W ramach „Akcji Zima 2020” nasza młodzież wybrała się również do Gdańska na stadion ENERGA, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Zaczęło się spokojnie od zwiedzania stadionu Lechii z przewodnikiem. Ciekawostki, którymi dzielił się przewodnik, stanowiły dodatkową atrakcję do wizualnych przeżyć. Podopieczni Pomorskiej WK OHP  mieli okazję zasiąść w loży dla VIP-ów, wejść do szatni piłkarzy, czy obejrzeć ciekawe eksponaty w mini muzeum klubu.

Kolejną atrakcję stanowiła przejażdżka gokartami i to było chyba jedno z najbardziej emocjonujących przeżyć dla naszych uczestników. Przez krótką chwilę mogli poczuć się jak rajdowi kierowcy. Oprócz gokartów wychowawcy Pomorskiej WK OHP przygotowali jeszcze wyjście do „Escaperoom”. Zabawa w „Escaperoom” okazała się bardzo dobrym sprawdzianem sprytu oraz umiejętności logicznego myślenia.

Atrakcje kulturalno-edukacyjne

Oprócz zajęć sportowych, kadra opiekuńczo-wychowawcza Pomorskiej WK OHP przygotowała dla uczestników atrakcje kulturalno-edukacyjne, m.in. wizytę w Fabryce Sztuk w Tczewie na wystawie „Boże Narodzenie polskich tradycji”.

Prace zaprezentowane na wystawie uświadomiły uczestnikom, jak bardzo Boże Narodzenie było i jest zakorzenione w polskiej tradycji. Przekaz z wystawy jest zaskakujący – Boże Narodzenie to nie tylko zabawy, ale również wiele nakazów i zakazów, np. aż do 6 stycznia nie można było prać, liczba potraw na wigilijnym stole powinna być nieparzysta, w wigilię nie można było tkać, używać ostrych narzędzi i siadać na ławach bez uprzedniego dmuchnięcia, by nie uszkodzić dusz zmarłych osób, które tego dnia nawiedzały domostwa. Niektóre z tych zwyczajów przetrwały w szczątkowej formie do dnia dzisiejszego, zaś inne zostały ubogacone.

Na potrzeby czynnego wypoczynku zorganizowano w Słupsku wycieczkę do Izby Historii Kolei na Pomorzu Środkowym. Muzeum jest prowadzone przez Edwarda Kasierskiego i Ryszarda Nikitiuka, którzy całe życie poświęcili pracy na kolei.

Od pasjonatów kolei młode pokolenie poznało wiele ciekawych historii. Muzeum posiada liczne rekwizyty prezentujące Kolej sprzed lat. Młodzież zobaczyła kolekcję lamp kolejowych, czapki maszynistów, odznaczenia, liczne dokumenty oraz zdjęcia. Inne interesujące eksponaty to części dawnych semaforów, pociągowa czarna skrzynka, stara cegła z parowozowni, drewniaki dla maszynistów, a nawet rozkłady jazdy. Dla naszych podopiecznych była to żywa lekcja historii, którą na pewno na długo zapamiętają.

Korzystając ze sprzyjającej pogody, uczestnicy słupskiego hufca przeszli także Szlak Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia. Przynoszący szczęście niedźwiadek stał się symbolem miasta, a od czerwca 2017 r. odlewy niedźwiadków, pomalowane przez artystów, stoją w różnych częściach miasta wyznaczając szlak.

Ze względu na to, iż w okresie ferii szkolnych część uczestników realizuje przygotowania zawodowe u pracodawców, harmonogramy dotyczące „Akcji Zima 2020” zostały tak opracowane, aby każdy z naszych uczestników miał możliwość uczestniczenia w tej formie wypoczynku.

Przez dwa tygodnie w Hufcach Pracy Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP wiele się działo, zaczynając od wycieczek po muzeach, zajęciach plastycznych  aż po gokarty i kickboxing. Biorąc pod uwagę fakt, że Pomorska WK OHP wspiera rozwój psychofizyczny swoich uczestników oraz wyrabia w nich umiejętność właściwej organizacji czasu wolnego, poprzez ukazywanie roli ruchu, czy aktywnego wypoczynku w zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego, przygotowane źródła rozrywki bardzo usatysfakcjonowały młodych ludzi, a ich zadowolenie i uśmiech na twarzach sprawił radość naszej kadrze opiekuńczo-wychowawczej, dla której jest to najlepszy prezent i motywator do dalszej pracy.

 

Autor: Dominika Grzechnik, Referent ds. rozwoju zawodowego/Asystent Eures

 

Uczestnicy 11-20 HP Bytów przed rajdem gokartowym

 

Rajd gokartowy 11-20 HP Bytów

 

Rozgrywki w gry planszowe w 11-19 HP Słupsk

 

Szlakiem Słupskich Tramwajów z 11-23 HP Słupsk

 

Uczestnicy 11-23 HP Słupsk przy jednym z murali słupskich

 

Uczestniczki 11-7 HP Gdańsk na lodowisku

 

Zajęcia sportowe w OSiW Tczew

 

Zajęcia z kickboxingu w 11-5 HP Lębork

 

Zwiedzanie Stadionu Energa przez 11-20 HP Bytów


Widok zawartości stron Widok zawartości stron