Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Aktywny wypoczynek w Jaciążku

Mazowiecka Komenda OHP w swym ośrodku w Jaciążku zorganizowała dwa bliźniacze turnusy (od 29.VI do 04.VII i od 6.VII do 11.VII.2020) dla uczestników hufców.

Łączyła je wspaniała atmosfera i ramowy plan, a różniły dodatkowe atrakcje, które niespodziewanie się w nim pojawiły. Każdy z sześciu dni, od pierwszego („Integracja”) aż do ostatniego („Smutek” – z powodu konieczności wyjazdu!) miał swój temat: „Sport”, „Historia”, „Sztuka”, „Przyroda”.

Integrację udało się osiągnąć już pierwszego dnia, do czego walnie przyczyniły się dyskoteki połączone z wieczorkami zapoznawczymi. Zabawy taneczne odbywały się niemal codziennie, a z roli didżejów znakomicie wywiązywali się sami uczestnicy. Szczególny entuzjazm wzbudzały grupowe tańce integracyjne, np. „Belgijka” czy „Kaczuszki”.

Strażacy z Mińska Mazowieckiego zaprosili młodzież na pływanie kajakami po zalewie w Makowie Mazowieckim pod ich opieką jako profesjonalnych ratowników wodnych! Przy okazji przeprowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z żywiołami ognia i wody, pozwolili założyć strój nurka-ratownika, a uczestnikom drugiego turnusu nawet pływać pod wodą w tym bezpiecznym kombinezonie, oczywiście w ich towarzystwie.

Kadra ośrodka w Jaciążku zaangażowała się w organizację wycieczek rowerowych w roli przewodników peletonu młodzieży jeżdżącej do interesujących, a nieodkrytych przez masową turystykę, miejsc w bliższej i dalszej okolicy.

Obydwie grupy bardzo chwaliły przewodnika z dnia poświęconego historii. W fascynujący sposób opowiadał on o Twierdzy Modlin, Zakroczymiu, zaprosił nawet młodzież do swego prywatnego muzeum! Tego dnia uczestnicy pierwszego turnusu uczestniczyli w konkursie fotograficznym. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę wywołane wykonane przez siebie zdjęcia z dedykacjami wychowawców. Za to uczestnicy drugiego turnusy mieli okazję zwiedzać obszary modlińskich fortyfikacji na co dzień niedostępne dla turystów.

Z powodu pandemii zamknięto Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Nie stanowiło to problemu dla opiekunów obydwu turnusów. W pierwszym w zamian zaproponowali uczestnikom zwiedzanie zespołu parkowo-pałacowego w Krasnem, czyli w gnieździe rodu Krasińskich. W drugim natomiast Pułtuska, z największym rynkiem w Europie, muzeum regionalnym (do którego nieplanowany wstęp, jako że akurat był czwartek, nic nie kosztował!), basenem oraz gondolami, którymi pływając, uczestnicy mogli z dumą myśleć, że Mazowsze ma swoją Wenecję!

Fascynująca okazała się wyprawa ciągniętym przez traktor wiejskim wozem do lasu, gdzie leśniczy i myśliwy opowiadali o życiu zwierząt i roślin. Przypominali, że wobec mieszkańców lasu obowiązuje savoir-vivre, którego nieprzestrzeganie jest niebezpieczne nie tylko dla nich, ale również dla ludzi. Nawet spokojna sarna, gdy się ją sprowokuje, może zaatakować, przebijając parostkami klatkę piersiową intruza!

Uczestnicy drugiego turnusu dzięki spotkaniu z policjantką dowiedzieli się w jaki sposób przeżyć bezpieczne wakacje.

Reżim sanitarny przyniósł jeden niezaprzeczalny pozytyw – kameralne grupy (w pierwszym turnusie 22 uczestników, w drugim 24) sprzyjały integracji, wspólnemu przeżywaniu wakacyjnej przygody, ale też ułatwiły indywidualny kontakt wypoczywających z wychowawcami i ze sobą nawzajem. Zresztą uczestnicy szybko polubili codzienne mierzenie temperatury.

Stała kadra ośrodka w Jaciążku towarzyszyła młodzieży, inspirowała rowerowe wojaże, zapewniała opiekę uczestnikom, którzy np. z powodu gorszego samopoczucia nie uczestniczyli w zajęciach grupowych. Turyści byli też pełni uznania dla kucharzy, którzy zaproponowali menu dedykowane młodzieży i przygotowywali znakomite potrawy.

Uczestnicy dwóch turnusów „Aktywnego wypoczynku z OHP” w Jaciążku rozstawali się ze sobą ze smutkiem, po zakończonym turnusie utrzymują ze sobą kontakt i już umawiają się na kolejne wspólne hufcowe wyjazdy!

 

Autor: Bartłomiej Fabisiak, Asystent EURES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron