Wydawca treści
Autoprezentacja – ważna kompetencja
Uczniowie Niepublicznej Szkoły Branżowej I Stopnia Remedium w Pruszczu Gdańskim podczas zajęć z doradcą zawodowym z MCK w Tczewie uczyli się, jak świadomie budować swoją markę osobistą – zarówno w życiu prywatnym, jak i w środowisku zawodowym.
Wizerunek to nie tylko wygląd. To sposób mówienia, zachowania, mowa ciała czy aktywność w mediach społecznościowych.
W relacjach z rówieśnikami, nauczycielami i pracodawcami, sposób, w jaki się komunikujemy ma ogromne znaczenie. Liczy się kultura osobista, umiejętność słuchania, jasne formułowanie myśli oraz szacunek wobec innych. Ważną rolę odgrywa także mowa ciała – mimika, kontakt wzrokowy, uśmiech, gestykulacja, postawa, czy dystans między rozmówcami.
W środowisku zawodowym pierwsze wrażenie ma kluczowe znaczenie – zwłaszcza podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ubiegania się o przyjęcie na praktyki zawodowe czy rozmowy z klientem. Powstaje ono w ciągu pierwszych kilku/kilkunastu sekund, dlatego tak ważne są: schludny i adekwatny do sytuacji strój, punktualność, uprzejmość oraz pewność siebie.
Profesjonalna autoprezentacja obejmuje również umiejętność mówienia o swoich mocnych stronach i osiągnięciach. Młodzież w trakcie zajęć dowiedziała się, że warto przedstawiać swoje doświadczenia w sposób konkretny i uporządkowany, bez przesadnej skromności, ale też bez arogancji.
Istotnym elementem jest także kontrola mowy ciała i radzenie sobie ze stresem – spokojny ton głosu, otwarta postawa oraz unikanie nerwowych gestów zwiększają wiarygodność i budują pozytywny odbiór naszej osoby.
Zajęcia z doradcą zawodowym dały młodzieży możliwość szerszego spojrzenia na kwestię kreowania własnego wizerunku. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak narzędzia AI mogą im w tym pomóc. Ważną kwestią poruszaną na zajęciach był wizerunek w Internecie. Publikowane zdjęcia, komentarze i treści tworzą nasz cyfrowy ślad. Warto pamiętać, że przyszli pracodawcy mogą zapoznać się z naszym profilem w mediach społecznościowych. Odpowiedzialność za własny wizerunek online to dziś element dojrzałości.
Autoprezentacja to inwestycja w przyszłość. Umiejętność świadomego budowania własnego wizerunku zwiększa szanse edukacyjne i zawodowe, a także ułatwia funkcjonowanie w relacjach społecznych. Pierwsze wrażenie robimy tylko raz – warto, aby było przemyślane i profesjonalne.
Autor tekstu: Dorota Nadolna – doradca zawodowy w MCK Tczew
Autor zdjęć: szkolny doradca zawodowy



Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Autoprezentacja – ważna kompetencja
25.02.2026
-
W Mysłakowicach startujemy z kursem beauty
18.02.2026
-
„Gorące serca i żywiczne cuda”
17.02.2026



