Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Białystok: Cześć Ich pamięci

1.03.2022 r. uczestnicy Hufca Pracy w Białymstoku złożyli hołd Żołnierzom Wyklętym, odwiedzając miejsca pamięci, zapalając znicze i oddając się refleksji nad takimi wartościami jak ojczyzna, wolność, honor, braterstwo.

Wspominając wydarzenia z historii, odnosili je do obecnej agresji zbrojnej na Ukrainę, wobec której nikt nie może pozostać obojętny, widząc jak rozpada się ustanowiony porządek, pokój i poczucie bezpieczeństwa.

W świetle dzisiejszego zagrożenia historia Niezłomnych odżywa. Losy żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju w większości jeszcze podczas okupacji niemieckiej, później sowieckiej, a następnie w komunistycznej Polsce, pozostając w konspiracji, narażając się na represje stają się bardzo bliskie i współczesne.

Przygotowania do obchodów uczestnicy Hufca rozpoczęli już wcześniej. Niektórzy wzięli udział w okolicznościowym konkursie plastycznym, inni wyszukiwali materiały historyczne do prezentacji, wszyscy natomiast byli uczestnikami lekcji historii wspominających żołnierzy, zwykłych ludzi, którzy tworzyli polskie powojenne, antykomunistyczne podziemie niepodległościowe, dla których maksyma Bóg, Honor, Ojczyzna nie było tylko pustym słowem, ale znaczyło coś znacznie więcej.

 

Autor tekstu i zdjęć: Jolanta Powichrowska – Komendant Hufca Pracy w BIałymstoku

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron