Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Białystok: Staż zagraniczny we Frankfurcie nad Odrą

W dniach 08.05-21.05.2022 r. 16-sto osobowa grupa uczestników z Hufca Pracy w Zambrowie i Białymstoku odbywała 2-tygodniowy zagraniczny staż zawodowy.

Doświadczenie zawodowe młodzi kucharze i cukiernicy zdobywali w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina – Branderburgii.

Wyjazd do Frankfurtu nad Odrą w Niemczech był możliwy dzięki udziałowi w projekcie „Inwestycja w przyszłość – zagraniczne staże zawodowe młodych kucharzy, stolarzy i murarzy w Niemczech” finansowanemu z programu Erasmus+.

W trakcie stażu zawodowego uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia w Ciechanowcu (7 osób), Branżowej Szkoły I stopnia Nr 3 w Zambrowie (3 osoby) oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku (6 osób) mogli nieodpłatnie zdobywać cenne, nowe umiejętności oraz doświadczenia bardzo przydatne na lokalnym i europejskim rynku pracy, czy w życiu społecznym.

Młodzi stażyści pod okiem instruktorów praktycznej nauki zawodu w dziedzinie gastronomii – pana Jorga Metzner i Christiny Ullirch – zgłębiali wiedzę na temat kuchni niemieckiej. Koordynatorem ze strony organizacji przyjmującej była pani Marta Nebeling, która wspierała młodzież i opiekunów w ich codziennych obowiązkach.

W pierwszym dniu stażu kucharze i cukiernicy zostali zapoznani z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiedzili inne warsztaty znajdujące się na terenie Ośrodka – stolarskie, murarskie, zabudowy suchej, glazurnicze.

W trakcie codziennych warsztatów kucharze przygotowywali dania śniadaniowe oraz obiadowe zgodnie z recepturami niemieckimi, m.in.: wypiekali bułki, chleb, smażyli różnego rodzaju tosty, przygotowywali dipy, sosy, pasty, talerze z owocami, warzywami, serami, dania mięsne, ziemniaczane czy rybne oraz zupy krem. Nauczyli się również sporządzać lody oraz rożnego rodzaju desery. Natomiast cukiernicy wypiekali różnego rodzaju ciasta drożdżowe, biszkoptowe, kruche, parzone oraz gofry.

Podczas spotkania z przedstawicielem Niemieckiej Izby Rzemieślniczej – Agnieszką Sajduk – dowiedzieli się, jak wygląda nauka w dualnym systemie kształcenia w zawodach rzemieślniczych.

W programie kulturowo-językowym, szlifując język niemiecki, poznawali region Brandenburgii (w tym Frankfurt i Berlin).

Zwiedzając dwukrotnie Berlin odwiedzili m.in.: Wyspę Muzeów (Museumsinsel) – słynny kompleks kulturalny z listy UNESCO, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, Muzeum Magii, SeaLife&AquaDom – największe morskie cylindryczne akwarium na świecie. Odkrywali również kluczowe zabytki Berlina podczas wycieczki statkiem po Sprewie oraz podziwiali panoramę Berlina z Wieży Telewizyjnej liczącej 368 m, co czyni ją najwyższą budowlą w Niemczech i jedną z najwyższych w Europie.

Wielokrotne wycieczki do centrum Frankfurtu i Słubic pozwoliły młodzieży poznać historię i zabytki tych miast, a rejs barką po Odrze – odkryć tamtejszą przyrodę i zwiedzić Dwumiasta z perspektywy rzeki.

Nie zabrakło też atrakcji sportowych – gry w bowling na kręgielni we Frankfurcie oraz rozgrywek w siatkówkę, bilard i ćwiczeń na siłowni w miejscu zakwaterowania.

Uczestnicy na miejscu pozytywnie zdali egzamin sprawdzający zdobytą wiedzę i nabyte umiejętności zawodowe podczas stażu.

Czeka ich jeszcze raportowanie, spotkania podsumowujące udział w projekcie i upowszechnianie rezultatów wśród społeczności szkolnej i innych instytucji. Dzięki udziałowi w stażach młodzież otrzyma certyfikaty oraz Europass Mobility, który staje się coraz bardziej znanym i cenionym dokumentem u pracodawców.

Pobyt na stażu za granicą dał młodzieży dużo pozytywnych korzyści, poznali nowe technologie, miejsca, ludzi, nauczyli się nowych rzeczy przydatnych w trakcie wykonywania pracy w zawodzie oraz w życiu codziennym. Teraz żyją miłymi wspomnieniami.

 

 

Autor tekstu i zdjęć: Grażyna Dembek – Komendant Hufca Pracy w Zambrowie, Jolanta Powichrowska – Komendant HP w Białymstoku

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron