Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Białystok: Uczcili 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

80 lat temu, 14 lutego 1942 r. Armia Krajowa (AK) lub Siły Zbrojne w Kraju (kryptonim „PZP”) powstała z przekształconego Związku Walki Zbrojnej i stanowiła największą armię podziemną w okupowanej Europie.

Żołnierze AK do końca wojny walczyli z niemieckim okupantem. Największą operacją militarną AK było Powstanie Warszawskie. Również na terenie Ziemi Podlaskiej istniały liczne oddziały Armii Krajowej. Wsławiły się one w wielu bitwach, dając dowód swojej wielkiej odwagi i bohaterstwa w bojach z przeważającymi siłami hitlerowców. W kulminacyjnym momencie swojego istnienia Okręg Białostocki Armii Krajowej liczył nawet 33 tys. żołnierzy.

W Białymstoku z okazji tej wyjątkowej rocznicy odbyła się miejska uroczystość zorganizowana przez IPN Oddział w Białymstoku, Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się przy pomniku poświęconym żołnierzom AK, znajdującym się przy ul. Kilińskiego w centrum Białegostoku. Składano tam wieńce, kwiaty i zapalano znicze. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, różnych instytucji i duchowieństwa, kombatanci AK, wojsko i media lokalne.

Podlaską Wojewódzką Komendę OHP reprezentowała delegacja z udziałem przedstawicieli kadry i młodzieży, w tym składająca się z Wojewódzkiego Komendanta OHP Beaty Matyskiel, jej Zastępcy Anny Zdanowicz, Komendanta Hufca Pracy Jolanty Powichrowskiej oraz uczestniczek Hufca Pracy: Gabrieli Krawiel i Agaty Kowalskiej.

Podczas uroczystości można było także m.in. obejrzeć przygotowaną przez Muzeum Wojska ciekawą wystawę plenerową związaną z 80. rocznicą utworzenia AK z archiwalnymi zdjęciami oraz zapalić znicze w innych miejscach pamięci związanych z państwem podziemnym w Białymstoku, np. przy pomniku Danuty Siedzikówny "Inki" lub pod tablicą na budynku kina Ton, który po wojnie był miejscem politycznych procesów.

Ważnym jest, że podczas celebrowania rocznicy przybyli goście mieli okazję wspólnie nie tylko oddać uroczysty hołd bohaterom z Armii Krajowej, ale i poddać się refleksji nad znaczeniem słów: wolność i niepodległość podczas swoich wystąpień. Uczestniczki OHP Gabrysia i Agata podczas podsumowania spotkania również mogły w kilku słowach podzielić się z lokalnymi mediami swoimi przemyśleniami na temat celebrowanej rocznicy, która dla nich jest doskonałą lekcją historii.

 

Autor tekstu: Elżbieta Dziemianiuk, rzecznik prasowy

Autor zdjęć: Jolanta Powichrowska, Komendat HP Białystok

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron