Aktualności Aktualności

Powrót

Być jak Pan Wołodyjowski

Hobby ma ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka. Osoba bez pasji nie może w pełni się realizować. Z doświadczenia wiemy, że posiadanie odskoczni od codzienności daje dużo radości i pozwala się zrelaksować.

szermierka

Wielu ludzi przez całe życie poszukuje swojego hobby, które uwolni ich od nudy. Żebyście się nie zniechęcali w swoich poszukiwaniach, przedstawiamy naszą pasję, jaką jest szermierka – dyscyplina sportu polegająca na sztuce władania bronią białą.

Małe co nieco o szermierce

Zanim powstała broń palna, do rozstrzygania sporów, obrony i podbojów służyła ludziom broń biała. W Polsce znana była szabla – atrybut każdego szlachcica. Sztuka władania nią była więc przede wszystkim umiejętnością użytkową, przydatną przy pojedynkach honorowych i działaniach wojennych. W obecnych czasach pozostała  szermierka – piękna dyscyplina sportowa, odwołująca się do tradycji.

Od połowy XIX do przełomu XIX i XX wieku, a szczególnie od pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, rozpoczyna się nowa era szermierki, w której obok ważnego jeszcze nurtu bojowego (pojedynki, wyszkolenie wojskowe) zaczął nabierać znaczenia nurt czysto sportowy. Najbardziej rozpowszechnioną bronią sportową w Europie był floret, a szermierka na florety stawała się coraz bardziej umowna i stylizowana.

W szermierce pokazowej, artystycznej, w której podziwiano piękno postaw i ruchów,  pojedynkowano się na szpady. W roku 1913 został założony przez kilka związków szermierczych z różnych krajów  Międzynarodowy Związek Szermierczy (Federation Internationale d'Escrime, w skrócie FIE), który uporządkował i ujednolicił przepisy dotyczące wymiarów i ciężaru broni, sposobu sędziowania i rozgrywania zawodów.

Przepisy FIE zawierają również zasady prowadzenia walki, zaliczania trafień, pola trafienia, wymiary pola walki etc. Opracowując te przepisy opierano się na zasadach francuskich i włoskich – odnośnie floretu i węgierskich – odnośnie szabli. Jednym z głównym celów FIE jest dbanie o rozwój szermierki międzynarodowej. FIE poprzez swoich przedstawicieli sprawuje kontrolę i opiekę nad ważnymi zawodami międzynarodowymi, a w szczególności nad mistrzostwami świata w szermierce i rozgrywkami szermierczymi na igrzyskach olimpijskich.

Szermierka – sport dla każdego

Szermierka jest sportem, w którym każdy może się wykazać. Z powodzeniem uprawiają ją osoby niepełnosprawne. Treningi dostarczają intensywnego ruchu i rozrywki. Podczas współzawodnictwa umacnia się poczucie własnej wartości. Sport ten wymaga wiele cierpliwości oraz poświęcenia. Jednak szermierka nie przeszkadza w nauce i pracy. Wśród naszych dawnych mistrzów jest sławny architekt, wybitny adwokat i wielu innych ludzi sukcesu.

Szybkość, zwinność i spryt to główne cechy dobrego szermierza. Ważne są ćwiczenia refleksu. W tym sporcie miejsce jest tylko dla „uparciuchów", którzy poprzez mozolną pracę stopniowo dochodzą do perfekcji. Trafić i uniknąć trafienia, to w największym skrócie cel walki szermierczej.

Dlaczego lubimy szermierkę? Odpowiedź jest prosta. Jest to świetna zabawa dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Można ją uprawić całymi rodzinami. Treningi dają poczucie swobody i możliwość zrelaksowania się po szkole. Szermierka  przynosi prawie same korzyści: zapewnia dobre samopoczucie, radosne spojrzenie na świat oraz funduje długie i zdrowe życie. Rozwija kondycję fizyczną, sprawność ruchową, refleks czy szybkość. Wyrabia pewność siebie oraz szybkość w podejmowaniu trafnych decyzji. Zapewnia rozrywkę. Dzięki niej możemy  poznać wielu ciekawych ludzi, których łączy wspólna pasja. Uprawianie sportu  daje możliwość spędzenia wolnego czasu bez telewizora, komputera  czy gier elektronicznych. Niweluje chęć  eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy innymi używkami.

Ta niezwykle elegancka dyscyplina sportu wyrabia poczucie estetyki, uczy nienagannych zachowań. Szermierz musi być uczciwy, przestrzegać zasad fair play. Każda osoba uprawiająca sport wyczynowo uczy się pokory, pokonuje własne słabości, godnie przyjmuje porażkę i z pewnością siebie sięga po laur zwycięstwa. To wszystko daje nam szermierka.

Gorąco polecamy każdemu, aby zaprzyjaźnił się z tą dyscypliną sportu. Jeżeli nie jako zawodnik, to może przynajmniej poprzez zostanie kibicem i fanem tej naprawdę ekscytującej, dającej wiele możliwości i satysfakcji dyscypliny sportowej.

Autorzy: Mateusz Krzymowski, Adrian Pietro, Rada Młodzieży z 7-6 HP              

Bibliografia:
W. Zabłocki,  Z workiem szermierczym po świecie, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1962