Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Depresji chcemy powiedzieć stop! Zajęcia edukacyjne w OSiW w Ząbkowicach Śląskich

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich realizują Inicjatywę Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pod nazwą „Twój los zależy od Twoich nawyków” - Depresji chcemy powiedzieć stop! W dniu 01. 02. 2024 r. odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące depresji oraz sposobów radzenia sobie z chorobą - leczenia oraz zapobiegania.

Wychowawca przeprowadził prelekcję, podczas której omówił młodzieży przyczyny depresji, jak wpierać osobę z depresją oraz gdzie zwrócić się o pomoc. Ta choroba dotyka coraz większą liczbę osób młodych. Wywołuje ją często presja bycia idealnym, życie w stresie, natłok obowiązków. Polega na zaburzeniach nastroju – smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego.

Jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma wpływ na codzienne funkcjonowanie, występują trudności ze snem, zaburzenia apetytu, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolowania się, wówczas należy zwrócić się o pomoc do lekarza, który pokieruje nas do specjalistów. Należy także korzystać z psychoterapii. Młodzież wykonała plakat, na którym zawarte zostały informacje, dotyczące objawów depresji, jak wspierać się w jej leczeniu oraz gdzie szukać pomocy.

Warto pamiętać, że nawet po najgorszej burzy w końcu wychodzi słońce, nie można bać się jego blasku i zasłaniać przed nim oczu, bo wówczas można przeoczyć tęczę, nagrodę za cierpliwość. Młodzież rozumie, że o problemach trzeba rozmawiać, a z każdej sytuacji zawsze wspólnie znajdziemy wyjście i rozwiązanie.

 

Autorka tekstu i zdjęć: Katarzyna Przybysz - wychowawca OSIW OHP w Ząbkowicach Śląskich

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron