Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dzień Papieża Jana Pawła II w Zambrowie

Jan Paweł II jest patronem młodzieży i kadry Ochotniczych Hufców Pracy oraz największym autorytetem XX wieku znanym na całym świecie.

W dniu 19 października 2020 r. pod pomnikiem Jana Pawła II przy Kościele św. Trójcy Zambrowie w dowód wdzięczności za jego nauczanie złożono kwiaty i znicze. Społeczność zambrowskiego hufca reprezentowali przedstawiciele Rady Młodzieży: Dawid Zakrzewski, Angelika Rogowska oraz Ramona Ptaszyńska oraz wychowawca Justyna Jabłońska.

W dniu 16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy Polak, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.

W dniu 16 października 2002 r. Jan Paweł II wprowadził do różańca Tajemnice światła. Na pamiątkę tych wydarzeń od roku 2001 obchodzony jest w polskim Kościele rzymskokatolickim Dzień Papieski. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin. W bieżącym roku jubileusz XX-lecia obchodzony jest pod nazwą „Totus Tuus” – cały Twój, wyrażający ogromną głębię całkowitego zawierzenia Maryi przez św. Jana Pawła II.

Uczestnicy i kadra Hufca Pracy w Zambrowie obchody Dnia Papieża, co roku wpisane mają w kalendarz inicjatyw samorządowych. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i obostrzenia w „strefie czerwonej", w której znajduje się powiat zambrowski, obchody odbywały się nieco skromniej i inaczej niż co roku.

 

Autor tekstu: Grażyna Dembek- Komendant HP w Zambrowie

Autor zdjęć: Justyna Jabłońska- wychowawca HP

 

Zdjęcia nr 1, 2, 3, 4 - złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod pomnikiem JP II przez uczestników hufca

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron