Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Festyn Pszczoły. Małe Owady - Duża Sprawa

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Pasłęku (OHP Warmia Mazury) było wczoraj jak w ulu. I to jakim ulu! Świetnie zorganizowanym, radosnym, pełnym śmiechu i wrażeń.

W ramach realizacji projektu Europejskiego Korpusu Solidarności ,,Małe Owady - Duża Sprawa" grupa młodzieży i kadra pasłęckiego OHP zorganizowała wspólnymi siłami Festyn Pszczoły.

W związku z tym, że celem projektu jest propagowanie działań na rzecz ochrony środowiska, a szczególnie ochrona owadów pożytecznych, młodzież zachęcała dzieciaki biorące udział w festynie do zbudowania własnego mini hotelu dla owadów z dostępnych dla każdego materiałów. Tak więc były warsztaty budowy hoteli, które prowadzili przedstawiciele z Nadleśnictwa Młynary. Pszczelarz z Nadleśnictwa Zaporowo podczas warsztatów „Pszczoły wracają do lasu" opowiedział wiele ciekawostek, np. ile gatunków pszczół mamy w Polsce, dlaczego owady zapylające są tak ważne dla nas. Pan Kamil z pasieki „Pogotowie Miodowe" poprowadził warsztaty wyrobu świec z węzy pszczelej. Achh…Niesamowicie ciekawym doświadczeniem było żucie gumy z wosku pszczelego.

Mega dużo się działo w strefie sportu i rekreacji. Zajęcia sportowe prowadzili przedstawiciele z Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby oraz kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku. Policja zrobiła niezwykle ciekawy pokaz sprzętu. Funkcjonariusze wykazali się niezłym okiem próbując swoich sił w łucznictwie.

Dla maluchów przygotowane było stoisko z kolorowankami tematycznymi. Podczas imprezy roznosił się pyszny zapach ciastek z miodem upieczonych przez uczestniczki OHP oraz chleba z miodem i regionalnego przysmaku – „Anielskich ruchańców” drożdżowych ciastek wypiekanych w głębokim oleju przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo. Były również wypieki Piekarni Raszczyk, w której praktyki odbywają uczestnicy OHP kształcący się w zawodach piekarz i cukiernik.

Można było również otrzymać nasiona łąki kwietnej do zasiania we własnym ogrodzie. Na uczestników festynu czekało wiele innych niespodzianek. Aż chyba nie starczy miejsca w jednej relacji.

Brawo młodzież i kadra OHP z Pasłęka!

 

Autor tekstu i zdjęć: Katarzyna Milczarek - Kierownik Zespołu ds. rozwoju zawodowego, programów europejskich i międzynarodowych / rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendy OHP

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron