Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Grajewo: X Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022

Młodzież i kadra Hufca Pracy w Grajewie wzięła udział w „Biegu Tropem Wilczym” oddając w ten sposób hołd bohaterom stawiającym opór sowietyzacji Polski w latach 1944 – 1963.

Dystans, który został pokonany przez uczestników grajewskiego biegu to 1963 m i wiąże się z rokiem, w którym zginął ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek”.

Geneza biegu sięga 2013 roku, kiedy to grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego.

Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy i wzięło w niej udział 50 uczestników. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń sportowych i historycznych. Hufiec Pracy w Grajewie po raz kolejny postanowił włączyć się w obchody i wystartować ze swoją reprezentacją.

W bieżącym roku bieg zyskał szczególnego znaczenia, gdyż dodatkowo był symbolem solidarności Polaków  z Ukrainą, która broni się przed okrutnym atakiem wojsk rosyjskich.

 

Autor tekstu: Magdalena Sawicka – Komendant HP Grajewo

Autor zdjęć: Michał Nowik – uczestnik Hufca Pracy w Grajewie

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron