Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Grajewo: XI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

Uczestnicy OHP, absolwent i kadra Hufca Pracy w Grajewie, 5 marca wzięli udział w kolejnej edycji Biegu „Tropem Wilczym” i oddali w ten sposób hołd bohaterom stawiającym opór sowietyzacji Polski w latach 1944 – 1963.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, by upamiętnić żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Pierwszy bieg zgromadził jedynie 50 uczestników, ale dzięki Fundacji „Wolność i Demokracja” bieg zaczął nabierać rozpędu i od 2015 uzyskał charakter ogólnopolski. Z roku na rok przybywa osób, które interesują się losem Żołnierzy Wyklętych, a Bieg Tropem Wilczym stał się największym przedsięwzięciem sportowo- edukacyjnym na świecie.

W Grajewie uroczystość oficjalnie rozpoczął Burmistrz Miasta - Dariusz Latarowski. Uczestnicy Hufca Pracy wspólnie z wychowawcą, po wysłuchaniu krótkiej prelekcji dotyczącej historii biegu przebiegli symboliczny dystans 1963 metry, który jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak „Lalka”. Bieg miał charakter rekreacyjny, nie ważna była rywalizacja czy czas, w jakim pokonało się trasę, chociaż kadra niezmiernie dumna jest ze swojego uczestnika Bartosza Stachelka, który dystans pokonał jako pierwszy.

 

Autor tekstu: Magdalena Laska – wychowawca HP Grajewo

Autorzy zdjęć: Magdalena Laska – wychowawca HP Grajewo, uczestnik biegu „Tropem Wilczym”

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron