Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kolno: Bieg „Tropem Wilczym”

W dniu 15 sierpnia 2021 r. na trenach inwestycyjnych przy ul. Składowej w Kolnie został zorganizowany – już po raz 7 – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie. W biegu wzięli udział także uczestnicy Hufca Pracy w Kolnie wraz z wychowawcą.


Po rejestracji każdy otrzymał koszulkę z upominkami i przygotowywał się do biegu. Na starcie stawiło się kilkadziesiąt osób. Zawodnicy mieli do pokonania symboliczny dystans 1963 m (data śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalki”) lub 5000 m. Po zakończeniu przedsięwzięcia uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy. Najlepszym okazał się Patryk Malinowski, zdobywając III miejsce w kategorii chłopców (młodzież) na dystansie 2 km.


Celem przedsięwzięcia było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczpospolitej Polskiej, propagowanie wiedzy z historii najnowszej połączone z aktywnym spędzaniem czasu wolnego, edukacja i promocja tego święta, jak również rozpowszechnienie biegania, jako najprostszej formy ruchu.


Uczestnicy Hufca Pracy w Kolnie biorący udział w biegu wspaniale wywiązali się z zadania. W sposób czynny wyrazili swój szacunek dla „Żołnierzy Niezłomnych”, którzy oddali swoje życie na ołtarzu ojczyzny. Jest to piękny przykład kształtowania postawy patriotycznej.

 

Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Duda – starszy wychowawca Hufca Pracy w Kolnie

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron