Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kolno: „Porządkowanie grobów żołnierzy AK i oddanie hołdu”

Koło patriotyczne „Niezłomni” działające w Hufcu Pracy w Kolnie bardzo starannie pielęgnuje tradycje związane z historią „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Na ich cześć nadano nazwę i systematycznie gromadzone są informacje o losach tych ludzi. Młodzież pragnie wydarzenia i fakty ocalić od zapomnienia. Większość osób była bowiem przez lata zapomniana i przemilczana na kartach historii. Zostali też bestialsko zamordowani przez oprawców komunistycznych.

Uczestnicy koła pamiętają szczególnie o bohaterach „Niezłomnych” pochowanych na kolneńskich cmentarzach i miejscach im poświęconym. Przed świętem zmarłych każdego roku porządkujemy ich groby.

Szczególnie dbamy o pomnik Stanisława Milewskiego ps. „Śmiały”, który był komendantem obwodu AK „Śmiałowo” – rejon Kolno. Omówione zostały jego tragiczne losy w czasie II wojny światowej. Wspomniano też jego żonę Marię, która działała w AK, pseudonim „Szarotka”. Zamiatano zeschłe liście i piasek. Zbierano gałązki, które przywiał wiatr. Zapalono znicze i oddano hołd minutą ciszy.

Spotkano się też przy pomniku Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Kolneńskiej obok Kościoła pw. św. Anny w Kolnie.

Dzięki tej akcji młodzież oddała cześć i hołd żołnierzom „Niezłomnym”. Kształcona była postawa patriotyczna i szacunek do dorobku minionych pokoleń. Uczestnicy zostali zainteresowani historią, poznali miejsca pamięci narodowej.

 

Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Nagórski – wychowawca w Hufcu Pracy w Kolnie

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron