Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kolno: Światowy Dzień Pszczół

Z okazji Światowego Dnia Pszczół w Hufcu Pracy w Kolnie zorganizowano wycieczkę do pasieki lokalnego pszczelarza i pasjonata pszczół - Andrzeja Marchewki.

Podczas spotkania z właścicielem pasieki młodzież poznała pracę pszczelarza „od kuchni”, ponieważ miała możliwość skosztowania pysznego miodu prosto z ula. Dowiedziała się o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują oraz jak spędzają zimę. Jednym słowem młodzież usłyszała, jak bardzo pracowite są te owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie.

Pan Andrzej zwrócił uwagę na odpowiedzialną pracę pszczelarza. Zaprezentował narzędzia i przybory niezbędne w pracy (okurzacz, dłuto pasieczne, szczotka do zamiatania, jeżyk, plaster miodu, podkarmiaczki, kraty przegrodowe). Ponadto, młodzież z wielkim zaciekawieniem oglądała ramki z plastrami miodu i wosk pszczeli. Poza tym, uczestnicy mogli założyć kapelusz i kombinezon, będący ochroną przed żądłem i obejrzeć owady na żywo z bliska.

Celem obchodów Dnia Pszczół jest przypomnienie ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły. Intencją obchodów jest uzmysłowienie, jak dużo im zawdzięczamy i jak mógłby wyglądać świat bez nich. Ogromnie dziękujemy panu Andrzejowi Marchewce – pszczelarzowi z zamiłowania – za fascynujące opowieści na temat życia pszczół oraz możliwość wizyty w pasiece.

 

Autor tekstu: Agnieszka Duda – wychowawca Hufca Pracy w Kolnie

Autorzy zdjęć: Agnieszka Duda – wychowawca Hufca Pracy w Kolnie, uczestnicy Hufca

 

Zdjęcia nr 1-4: W pasiece

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron