Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kolno: Warsztaty z IPN

W dniu 20 września odbyły się warsztaty edukacyjne p.n. „Nowe, inne formy edukacji historycznej – projekt Rytmy Pamięci” zorganizowane przez kolneński Hufiec Pracy we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych w Kolnie.

Zajęcia przeprowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Białymstoku.

Spotkanie skierowane było m.in. do uczestników HP uczących się w Szkole Branżowej I Stopnia w Zespole Szkół Technicznych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kolnie.

Młodzież najpierw wysłuchała wykładu na sali gimnastycznej, podczas którego wyświetlony został teledysk nowatorskiego projektu Rytmy Pamięci p.n. „Walcząca". Ten hip-hopowy utwór opowiada o kobietach walczących o niepodległość Polski. Teledysk, w którym udział wzięli także uczestnicy oraz wychowawca Hufca Pracy w Kolnie powstał podczas warsztatów historyczno-muzycznych prowadzonych przez białostockiego rapera i aktywistę hip-hopowego Piotra Maksima. Trzecia już produkcja w ramach projektu „Rytmy Pamięci” powstała dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku.

Na kolejnej godzinie lekcyjnej w klasach zostały przeprowadzone warsztaty.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie, Eugeniusz Gromadzki, podkreśla, że tego typu warsztaty to świetna lekcja historii: „Taka żywa lekcja historii dużo lepiej zapada w pamięć”. Celem przedsięwzięcia było zachęcenia młodych ludzi do poznawania najnowszej historii Polski dzięki niekonwencjonalnym metodom.

 

Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Duda – p.o. komendanta Hufca Pracy w Kolnie

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron