Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Konsultacje w województwie podlaskim

W województwie podlaskim odbywają się konsultacje z podopiecznymi OHP. Prowadzone są one różnymi formami, w tym zdalnie i podczas bezpośrednich spotkań z kadrą przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

Zajęcia cieszą się sporym zainteresowaniem młodzieży będącej uczestnikami jednostek wychowawczych podległych Podlaskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Białymstoku (tj. Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie oraz hufców pracy). Mają one na celu wsparcie przyszłych absolwentów OHP w drodze do ich rozwoju zawodowego i pomoc w przygotowaniu się do planowanych egzaminów zawodowych.

Zadania praktyczne

Wsparcie uczestnikom OHP prowadzą specjaliści, m.in. doradcy zawodowi, pośrednicy pracy czy instruktorzy praktycznej nauki zawodu. W ramach konsultacji przyszli absolwenci m.in. rozwiązują testy, razem z instruktorami omawiają zagadnienia sprawiające najwięcej problemów, rozwiewają swoje wątpliwości.

Uczestnicy mierzą się także z zadaniami praktycznymi, np. uczestnicy wasilkowskiego Ośrodka odbywający naukę o profilu kucharz ugotowali zupę krem z warzyw, roladkę drobiową ze szpinakiem oraz surówki z buraczków i kapusty pekińskiej.

Zadania praktyczne były wykonywane z zachowaniem ograniczeń czasowych obowiązujących na egzaminie. Wymagały więc dobrej organizacji pracy i planowania poszczególnych zadań. Po dwumiesięcznej przerwie trochę uczniom brakowało wprawy, więc ich czynności trwały nieco dłużej niż zazwyczaj. Dodatkowym utrudnieniem było gotowanie i pisanie w warunkach reżimu sanitarnego – maseczki, zachowywany dystans, czynności dezynfekcyjne.

Przygotowanie do wejścia na rynek pracy

Podczas konsultacji z doradcami zawodowymi i pośrednikami pracy młodzież opracowuje m.in. Indywidualne Plany Kariery, poznaje swoje predyspozycje i zainteresowania zawodowe. Pośrednik pracy podczas spotkania pomaga też w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, analizuje oferty lokalnego rynku pracy oraz przygotowuje do rozmowy kwalifikacyjnej kandydata do pracy. Podczas konsultacji określane są również potrzeby i oczekiwania szkoleniowe uczestników oraz możliwości zdobycia nowych kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach i kursach oferowanych przez OHP.

Konsultacje zdalne

W dobie pandemii szczególnym zainteresowaniem cieszą się usługi prowadzone drogą elektroniczną. Niektórym uczestnikom ciężko jest wypowiadać się na forum i mówić o swoich problemach edukacyjnych, czy trudnościach związanych z wejściem na rynek pracy. Wielu więc chętnie korzysta z indywidualnego poradnictwa zawodowego. Dodatkowo, dzięki zdalnym szkoleniom prowadzonym przez pracowników pionu rozwoju zawodowego młodzi ludzie zdobywają nowe umiejętności bez wychodzenia z domu.

Podlaska kadra OHP ma nadzieję, że konsultacje przyniosą zamierzony efekt, szczególnie w postaci pozytywnych wyników na egzaminach zawodowych w czerwcu br. czy podczas poszukiwania pracy u lokalnych pracodawców.

 

Autor: Elżbieta Dziemianiuk, rzecznik prasowy PWKM OHP

Autorzy zdjęć: Lila Wojtach/OSiW Wasilków, Urszula Derejko/MCIZ w Łomży, Anna Łukaszuk/OSiW Wasilków                                                                  

Zdjęcia: uczestnicy i kadra OHP podczas konsultacji przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności w warunkach reżimu sanitarnego

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron