Wydawca treści
Kujawsko-Pomorskie: rekrutacja do projektu "Młodzi przyszłością regionu!"
W Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP trwa rekrutacja do kolejnej edycji projektu "Młodzi przyszłością regionu!".
Cele i planowane rezultaty projektu
Celem głównym projektu jest udzielenie wsparcia 240 młodym osobom w wieku 15-29 lat, uczestnikom Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, prowadzącego do nabycia kwalifikacji lub kompetencji ważnych na rynku pracy w trakcie trwania projektu, tj. od 01.09.2023 r. do 31.08.2025 r.
Bieżąca edycja zakłada udział 120 osób i realizowana będzie od 01.09.2024 r. do 31.08.2025 r.
Zakładanym efektem działań projektowych jest uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji. Realizacja projektu przyczyni się do płynnej tranzycji uczestników z edukacji do pracy.
Projekt zakłada odpowiednio wczesną i regularną interwencję ukierunkowaną na wyeliminowanie bądź ograniczenie powodów, przez które młodzież wchodzi w błędne koło kumulujących się zagrożeń, niepowodzeń i nierówności społecznych.
Uczestnicy projektu i warunki udziału w szkoleniach
Szkolenia przeznaczone są dla uczestników i uczestniczek KP WK OHP spełniających następujące kryteria rekrutacji do projektu:
- wiek 15-29 lat (w chwili przystąpienia do projektu osoba musi mieć ukończony 15 rok życia i jednocześnie nie mieć ukończonego 30 roku życia),
- posiadanie statusu osoby ubogiej pracującej (tj. osoba, której zarobki w ujęciu miesięcznym nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu, w miesiącu poprzedzającym przystąpienie do projektu),
- posiadanie zawartej umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
- bycie uczestnikiem KP WK OHP – preferowane są osoby kształcące się w szkole branżowej I stopnia;
- zamieszkiwanie na terytorium województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Powyższe kryteria muszą być spełnione łącznie.
Pierwszeństwo w przyjęciu do projektu mają osoby spełniające powyższe kryteria formalne oraz posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, albo będące opiekunem prawnym dziecka z niepełnosprawnościami, albo korzystające z zakwaterowania w jednostce organizacyjnej OHP.
W przypadku zgłoszenia się większej liczby osób niż miejsc przewidzianych w projekcie, będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia będą przyjmowane przez jednostki OHP realizujące projekt począwszy od 14.09.2023 r. Rekrutacja do projektu będzie prowadzona w trybie ciągłym do wyczerpania wolnych miejsc.
Decyzja o zakwalifikowaniu do udziału w projekcie zostanie przekazana po weryfikacji formularza rekrutacyjnego i uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Rekrutacyjnej.
Cykl szkoleniowy
W ramach udziału w projekcie każda osoba zostanie objęta wsparciem:
- diagnoza kompetencji społecznych
- poradnictwo zawodowe w formie indywidualnej,
- grupowe warsztaty psychologiczne,
- warsztaty wyrównawcze z przedmiotów szkolnych,
- specjalistyczne wsparcie szkoleniowe w zakresie ustalonym w indywidualnym planie działania.
Specjalistyczne wsparcie szkoleniowe obejmuje jedno lub więcej szkoleń spośród wymienionych poniżej:
- szkolenie w zakresie umiejętności i kompetencji społecznych w danym zawodzie zgodnie z klasyfikacją ESCO – European Skills/Competences, Qualifications and Occupations,
- kurs prowadzący do uzyskania dodatkowych umiejętności i kwalifikacji, w tym kwalifikacji zawodowych:
- kurs umiejętności zawodowych w zakresie jednej z części efektów kształcenia wyodrębnionych w ramach danej kwalifikacji,
- kurs zawodowy, w tym kurs prawa jazdy,
- podstawowy kurs komputerowy,
- kreowanie wizerunku profesjonalnego pracownika.
Wymiar dydaktyczny wsparcia projektowego będzie uzależniony od doboru poszczególnych form wsparcia do zastosowania w ramach projektu. Każde szkolenie kończy się weryfikacją nabytych kompetencji lub uzyskanych kwalifikacji poprzez przeprowadzenie oceny i walidacji przez upoważnioną do tego instytucję.
Wszystkie działania projektowe będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Korzyści z udziału w projekcie
Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie będą miały możliwość:
- uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach/zajęciach edukacyjnych
- rozwinięcia kwalifikacji zawodowych
- doskonalenia swoich umiejętności cyfrowych
- podniesienia kompetencji społecznych
- zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku pracy
- otrzymania materiałów szkoleniowych
- uzyskanie wyprawki edukacyjnej
- uzyskania stypendium szkoleniowego.
Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda OHP realizuje projekt nr FEKP.08.02-IP.01-0001/23 „Młodzi przyszłością regionu!” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Szczegółowe informacje na temat projektu - warunki jakie trzeba spełnić oraz instrukcja krok po kroku jak aplikować dostępne są na stronie: https://ohp.pl/aktualnosci/komenda-kujawsko-pomorskie/mlodzi-przyszloscia-regionu-rusza-rekrutacja-do-ii-edycji-projektu .
Autor tekstu: Milena Bogalecka Kierownik - Zespołu Programów Międzynarodowych KP WK OHP
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Wizyta absolwenta w HP Bolesławiec
08.01.2025