Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kurs Operator Obrabiarek CNC w CEIPM Krosno zakończony

W dniu 4 lipca 2023 r. zakończył się zorganizowany przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie kurs zawodowy „Operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC”, dla uczestników i absolwentów OHP oraz osoby ze środowiska lokalnego.

 

Uczestnicy szkolenia w trakcie zajęć teoretyczno - praktycznych zdobyli podstawowe wiadomości z zakresu organizacji i techniki pracy na stanowisku operator obrabiarek CNC, poznali też zasady BHP w pracy na tym stanowisku.

W trakcie zajęć praktycznych poznali również ergonomię pracy, narzędzia pomiarowe i skrawające, budowę frezarki i tokarki CNC, geometryczne i technologiczne podstawy obróbki CNC, kompletowanie i czytanie dokumentacji technicznej, dostosowanie programów do toczenia, czy frezowanie oraz rodzaje tokarek i frezarek.

Zostali zapoznani róznież ze sposobami doboru narzędzi, ustawiania oraz wprowadzania danych do sterownika, mocowania narzędzi, wczytywania i weryfikacją programów obróbki dostosowanej do sterownika tokarki lub frezarki a także z obsługą i użytkowaniem tokarki oraz frezarki sterowanej w systemie CNC, a pomiarem kształtów i wymiarów przedmiotu obrabianego.

W ostatnim dniu szkolenia odbył się egzamin testowy z zakresu zdobytej wiedzy teoretycznej oraz egzamin praktyczny polegający na wykonaniu wylosowanego detalu zgodnie z dokumentacją techniczną.

 

Autor tekstu i zdjęć: Marek Mrozek, specjalista ds. rozwoju zawodowego w CEiPM w Krośnie.


 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron