Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Letni Wypoczynek z Pomorską WK OHP

Okres wakacyjny w bieżącym roku dla części uczestników Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy jest szczególnie obfitujący w atrakcje i nowe wrażenia.

Młodzież dzięki grantowi uzyskanemu z Komendy Głównej OHP w Warszawie miała możliwość wyjazdu na 10-cio dniowy wypoczynek połączony z licznymi atrakcjami. Uczestnicy nie ponieśli żadnych kosztów tego wyjazdu. W dniach od 28 czerwca do 8 lipca 2020 r. podopieczni z OSiW Tczew, OSiW Człuchów, jak również z 11-20 HP w Bytowie wzięli udział w akcji „Aktywny Wypoczynek z OHP 2020”.

Akcja realizowana była w dwóch jednostkach, Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Tczewie oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Człuchowie. Obie jednostki należą do Pomorskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP. W ramach tej wycieczki przewidziano liczne atrakcje dla podopiecznych, od tych prezentujących walory turystyczne danego regionu, aż po bardziej ekstremalne formy rozrywki.

Aktywny wypoczynek w Tczewie

Beneficjenci akcji „Aktywny Wypoczynek z OHP 2020” z jednostek w Człuchowie i Bytowie skorzystali z możliwości 10-cio dniowego wyjazdu do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Tczewie. W trakcie pobytu młodzież spędziła czas na zwiedzaniu Tczewa i jego okolic, odwiedzając także Trójmiasto oraz Malbork. Podczas pierwszych dni uczestnicy mieli okazję poznać uroki miasta Tczew (np. spacer Bulwarem Nadwiślańskim), jego historię, zwiedzić Muzeum Wisły oraz obiekt kulturalny propagujący historię i tradycję Tczewa i regionu kociewskiego – Fabrykę Sztuk. Wyjście na rolkowisko, basen czy też strzelnicę LOK było sportowym elementem pierwszych dni. Dnia 01.07 2020 r. młodzież korzystała z atrakcji Gdańska. Zwiedzili stadion piłkarski Energa Gdańsk, rywalizowali na torze kartingowym oraz podziwiali panoramę Gdańska z perspektywy koła widokowego „Amber Sky”.

Motywem historycznym tego dnia był rejs statkiem na Westerplatte. Po przypłynięciu na półwysep, uczestnicy zachowali godną temu miejscu powagę i oddali cześć osobom, które w trakcie II wojny światowej walczyli o wolność naszego kraju. Miłym zaskoczeniem wyjazdu do Gdańska było spotkanie z Komendantem Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Panem Adamem Matuszewskim oraz Zastępcą Komendanta Panem Szymonem Nalepa. W trakcie spotkania Komendant życzył naszej młodzieży samych sympatycznych chwil oraz miłych wspomnień z wycieczki, tak aby pozostały one w ich pamięci na długie lata. Następnego dnia wypoczynku odbył się wyjazd do Malborka, gdzie uczestnicy mogli podziwiać piękno Zamku Krzyżackiego i zwiedzić ten historyczny obiekt. Natomiast sportową atrakcją wyjazdu do Malborka było sprawdzenie swoich umiejętności w Parku Linowym.

W ostatnich dniach nasi podopieczni mieli okazję odwiedzić Gdynię oraz Gniszewo. Dnia 06.07.2020 r. wybrali się do Gdyni, czyli tej części Trójmiasta, gdzie tradycja przenika się z nowoczesnością. Pierwszym miejscem, które zwiedziła młodzież było Akwarium Gdyńskie MIR. Jest to ogród zoologiczny działający w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Podczas zwiedzania ekspozycji można było zobaczyć wiele odmian egzotycznych ryb, ssaków morskich oraz gadów z całego świata. Kolejnym miejscem wycieczki było zwiedzanie Daru Pomorza. Jest to trzymasztowy żaglowiec szkolny zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 r. dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Po zwiedzeniu masztowca przyszedł czas na poznanie miasta Gdynia. Na zakończenie tego dość intensywnego dnia wszyscy uczestnicy wybrali się do Escape Room. Ostatniego dnia udali się do Gniszewa, gdzie odbyły się tam specjalnie przegotowane zawody w Paintball, na których uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy rywalizującew turnieju. Podsumowaniem tego dnia było ognisko i wspólnie zorganizowane rozgrywki bilardowe.

Aktywny wypoczynek w Człuchowie

Dla 9 - osobowej grupy młodzieży z Tczewa były to niezapomniane wakacje, które mogli spędzić w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Człuchowie. Nasi podopieczni jak zwykle wykazali się hartem ducha i wytrzymałością. Pokazali, że w zdrowym ciele zdrowy duch. O tym, że sport stanowi niezastąpiony sposób na redukcję stresu, nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas pierwszych trzech dni aktywnego wypoczynku nasi uczestnicy zapoznali się z historią miasta, zwiedzając Zamek w Człuchowie, korzystali z atrakcji wodnych Aquaparku w Chojnicach, rywalizowali na torze kartingowym, zwiedzali ZOO oraz mieli możliwość odwiedzenia Rodzinnego Parku Rozrywki Wonderland.

Młodzież skorzystała również z pobytu w Parku Linowym w Człuchowie. Trasy w Parku Linowym zapewniły naszym podopiecznym niezapomniane wrażenia, adrenalinę oraz wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Aby wyciszyć się po ekstremalnym wysiłku, uczestnicy udali się na plażę miejską Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie doświadczyli korzyści rowerów wodnych. Dzięki wodnej wycieczce poznali Duże Jezioro Człuchowskie. Młodzież postanowiła również skorzystać
z wyjątkowej atrakcji, jaką jest przejażdżka na dmuchanych oponach sunących za motorówką.

Najlepiej wspominaną przez nich atrakcją był spływ kajakowy rzeką Brdą, którą pływał Patron Ochotniczych Hufców Pracy Święty Jan Paweł II. Malownicza trasa, która urzeka nie tylko swoim krajobrazem, ale także walorami przyrodniczymi. Nawet podczas zabawy i wypoczynku nasi uczestnicy pamiętają o historii. Będąc tak blisko miejsca, gdzie kiedyś zlokalizowany był niemiecki nazistowski obóz jeniecki - Stalag II B Hammerstein, pojechali żeby złożyć hołd i wiązankę kwiatów pomordowanym.

Ostatniego dnia wypoczynku postawiono na integracje. Towarzyski mecz piłki siatkowej na terenie Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Człuchowie był idealnym zakończeniem ekspedycji. W ramach nagrody wszyscy udali się  na lody.

Dzięki akcji „Aktywny Wypoczynek z OHP 2020” uczestnicy mieli możliwość aktywnie i ciekawie spędzić część wakacyjnego czasu, zwiedzić nowe miejsca, poszerzyć swoje horyzonty. Zadowolenie młodzieży jest dowodem na słuszność tej akcji. Uczestnicy z ekscytacją wspominają wszystkie dni wycieczki, gdyż każdy dzień wypełniony był nowymi pozytywnymi przeżyciami. Organizatorzy realizowali program wycieczki w taki sposób, aby atrakcje intelektualne były równoważone z aktywną formą spędzania wolnego czasu. W zgodnej opinii uczestników wycieczek zorganizowanych w ramach „Aktywnego wypoczynku z OHP  2020” była to jedna z najlepszych przygód w ich życiu, dostarczająca im niezapomnianych przeżyć we wspólnym gronie.

Pomorska Wojewódzka Komenda OHP serdecznie dziękuje wszystkim pracownikom Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Człuchowie i w Tczewie za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Bez zaangażowania kadry OSiW Człuchów i OSiW Tczew na czele z kierownikami tych ośrodków, to przedsięwzięcie nie cieszyłoby się takim uznaniem ze strony naszych podopiecznych.

 

Autorzy tekstu: Kadra OSiW Człuchów i OSiW Tczew

Autorzy zdjęć: Kadra OSiW Człuchów i OSiW Tczew

 

Aktywny wypoczynek młodzieży z OSiW Człuchów i 11-20 HP Bytów

Aktywny wypoczynek młodzieży z OSiW Tczew


Widok zawartości stron Widok zawartości stron