Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Łomża: Samodzielnie wypiekali chleb i dzielili się z innymi

„Kromka Chleba" to akcja, która buduje wrażliwość na sytuację osób starszych, cierpiących z powodu niedostatku, samotnych i opuszczonych.

Chodzi o życzliwość i zainteresowanie losem sąsiada, o którym często niewiele wiemy. „Pierwszym krokiem może stać się Kromka Chleba, podzielenie się tym, co mamy – chlebem i sobą.” - Ks. Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska.

Młodzież z Hufca Pracy w Łomży wraz z wychowawcami uczestniczyła w warsztatach kulinarnych w ramach programu „Żółty Talerz”, które odbyły się w łomżyńskiej Świetlicy socjoterapeutycznej.

Akcję „Kromka Chleba” wspierają diecezjalne ośrodki Caritas. Warsztaty prowadziła dietetyk kliniczna Agnieszka Cuch.

W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się, jak przebiega proces pieczenia chleba oraz wzięła udział w zajęciach mających na celu upieczenia samodzielnie chleba. Uczestnicy mieli okazje powąchać i podotykać różnego rodzaju mąki oraz zdrowe dodatki do chleba: nasiona i pestki. Podczas wypiekania chleba poruszono bardzo ważne tematy: kak ważny jest stół w domu rodzinnym? jak smakuje chleb w rożnych okolicznościach życia? jak ważny jest dla nas żółty talerz?

Wypieczony chleb został skosztowany, a następnie symbolicznie przekazany dla osób bezdomnych z terenu miasta Łomży. Wolontariat pozwala zatrzymać się na moment i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Nie czując presji i trochę nieświadomie uczymy się od razu praktykując. Zdobywamy nowe umiejętności oraz wiedzę nieformalnie, czyli poprzez doświadczenie.

 Celem przedsięwzięcia jest wsparcie osób najbiedniejszych w przeżywaniu codzienności oraz uwrażliwienie młodzieży na ich los.

 

Autor tekstu: Natalia Gniazdowska– młodszy wychowawca Hufca Pracy w Łomży
Autor zdjęcia: Anna Dziemiańczuk – komendant Hufca Pracy w Łomży

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron