Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Mechanicy z Łomży i Kolna zakończyli staż zawodowy w Niemczech

W ramach projektu „Inwestycja w przyszłość – zagraniczne staże zawodowe młodych kucharzy, stolarzy i murarzy w Niemczech”, finansowanego z programu Erasmus + osiemnastu uczestników Hufca Pracy z Łomży oraz Kolna w dniach 16-27 maja 2022 roku odbyło 2-tygodniowy staż w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.

Organizacją partnerską goszczącą grupę stażystów z Polski była placówka  Vitalis GmbH Gut Wehlitz w Schkeuditz znajdująca się obok Lipska w Niemczech.

Głównym celem projektu, w trakcie którego młodzi mechanicy wyjechali na profesjonalny staż zagraniczny, był ich rozwój zawodowy, nabycie umiejętności współpracy w międzynarodowym zespole, poznanie organizacji pracy zachodniego sąsiada oraz doskonalenie umiejętności językowych nabytych podczas realizacji zajęć językowych w Polsce.

Projekt zakładał również poznanie kultury kraju goszczącego z aktywnym zwiedzaniem największych miast Niemiec, m.in. Berlina, Lipska oraz Drezna, a także najpiękniejszego europejskiego Zoo w Lipsku. Młodzież miała również możliwość zetknięcia się z pracą i codziennym życiem w obcym kraju, dostosowania się do życia w społeczeństwie wielokulturowym, co było cenną lekcją europejskości.

Uczniowie po zakończonym stażu zyskują nie tylko certyfikaty m.in. z warsztatów językowych, Europass Mobility,  ale również bezcenne doświadczenie, które z pewnością  przyda się w przyszłej pracy zawodowej.

Wyjazd na staż dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń i pozostanie w ich pamięci na długie lata. Bardzo ważnym doświadczeniem dla młodzieży oprócz nauki i zwiedzania, było zetknięcie się z kulturami, obyczajami i społecznościami innych grup zagranicznych, a także radzenie sobie w nowych sytuacjach, m.in. związanych ze zmianą kraju zamieszkania.

 

Tekst i zdjęcia: Anna Dziemiańczuk-Komendant HP w Łomży, Dorota Nicewicz -  Komendant HP w Łomży

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron