Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Młodzież z Kolna i Łomży na staż zawodowy w Niemczech

Młodzież z Hufca Pracy w Łomży oraz Hufca Pracy w Kolnie odbyła dwutygodniowy staż zawodowy w Schkeuditz k/Lipska w Niemczech.

Staż odbył się w ramach projektu „Zagraniczne staże zawodowe – młodzi kucharze, murarze i mechanicy gotowi na standardy europejskie”,  ,,Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”  realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+.

Organizacją partnerską  goszcząca grupę stażystów z Polski była organizacja Vitalis GmbH Gut Wehlitz.

Projekt zakładał poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zawodzie kucharz na poziomie międzynarodowym połączonym z nauką języka niemieckiego oraz aktywnym zwiedzaniem największych miast Niemiec m.in. Berlina oraz Lipska.

Ważnym aspektem pobytu była również wymiana doświadczeń w zakresie integracji zawodowej i kulturowej z młodzieżą i pracownikami  campusu, jak również wymiana doświadczeń związanych ze zwyczajami, kulturą pracy oraz mentalnością zachodniego sąsiada.

Uczestnicy stażu spędzili dwa aktywne tygodnie w niemieckiej kulturze. Codziennie uczęszczali na praktyki zawodowe, w trakcie których mieli okazję zobaczyć jak pracuje duża stołówka a pod czujnym okiem nauczycieli zawodu szkolili swoje umiejętności gastronomiczne przygotowując rozmaite dania w tym tradycyjne dla kraju goszczącego.

Czas wolny umilali sobie na różnorodnych grach i zabawach grupowych, a także mieli możliwość korzystania z basenu i klubu tanecznego.

W trakcie pobytu młodzież z Łomży i Kolna zwiedziła pobliski Lipsk oraz pojechała na wycieczkę do Berlina.

Wyjazd na staż dostarczył młodzieży niezapomnianych wrażeń i pozostanie w ich pamięci na długie lata. Prócz nauki i zwiedzania, młodzież miała szansę integrowania się z grupami z innych krajów, przełamywania bariery językowej oraz możliwości zaobserwowania na czym polega praca w innym kraju.

Pobyt w Niemczech przebiegał przy zachowaniu zasad ścisłego reżimu sanitarnego związanego z obostrzeniami pandemicznymi COVID.

 

Autor tekstu i zdjęć: Anna Dziemiańczuk – Komendant  HP Łomża/Dorota Nicewicz – Komendant HP Kolno

 

Zdjęcie nr 1 - 3:  Uczestnicy podczas stażu na warsztatach gastronomicznych

 

 

 

Zdjęcie nr 4 - 6: Pamiątkowe zdjęcia z wypraw do Berlina  i Lipska

 

 

 

Zdjęcie nr 7:  Pamiątkowe zdjęcie z otrzymanymi dyplomami na zakończenie stażu

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron