Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Na początek w Wasilkowie - sadzimy kwiaty

Nowy rok szkolny, to jedna wielka niewiadoma. Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie mają nadzieję, że nie wróci pandemia COVID i wszystko potoczy się dobrym, starym zwyczajem.

Stęsknieni wrócili po wakacjach do szkoły, praktyk, internatu. Zależy im, aby miejsce w którym będą przebywać i spędzać, jak najwięcej czasu wyglądało przyjemnie i estetycznie. Przecież „to nasz drugi dom” powiadają. Fajnie spotkać starych znajomych i powitać nowych.

Młodzi prace w ośrodku zaczęli więc od dekorowania pokoi, korytarzy, stołówki i świetlicy. Powstały nowe gazetki i ozdoby. Uczestnicy też postanowili nadać pokojom ,,kwiecisty’’ wystrój i na początek przygotowali sadzonki różnych kwiatów doniczkowych. Wychowawca Barbara Malicka  przeprowadziła rozmowę na temat kwiatów, którymi będą się zajmować. Zapoznała, jak je podlewać i  przesadzać. Poznaliśmy  różne rodzaje kwiatów doniczkowych. Nazwy  przyprawiły niektórych o ból głowy np.: sansewieria gwinejska, aloe mitriformis, zamioculcas, itp. Najbardziej podobały się kaktusy, bo mało wymagające, a mają swój urok, jak zakwitną to jest co podziwiać. Pokłute paluchy, pobite doniczki- mały wypadek przy pracy, ale efekt wspaniały. Nowo posadzone sadzonki obficie podlane i poustawiane na wybranych miejscach we własnych pokojach. Zrobiło się jakoś fajniej, cieplej, radośniej. Teraz tylko trzeba odpowiednio zaopiekować się roślinkami i czekać, aż wyrosną.

A oto ciekawe nazwy jednych z najpiękniejszych kaktusów: Astrophytum myriostigma – Czapka biskupa. ...,Cephalocereus senilis – Głowa starca. ..., Echinocactus grusonii – Fotel teściowej. ..., Ferocactus acanthodes – Diabelska poduszka do igieł ..., Aporocactus Mallisonii – Kaktus wężowy. ... czy  Selenicerus grandiflorus – Królowa jednej nocy.

 

Autor tekstu i zdjęć: Barbara Malicka – st. wychowawca OSiW, w Wasilkowie.

Zdjęcie nr 1: Sadzimy kwiaty  

Zdjęcie nr 2-3: Efekt naszej pracy

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron