Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Narodowe czytanie w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich

Wychowankowie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śl. jak co roku włączyli się w akcję zainicjowaną przez Prezydenta RP - Narodowe Czytanie. Po raz jedenasty Para Prezydencka wraz z zaproszonymi gośćmi odczytała dzieło Adama Mickiewicza „Ballady i Romanse”, czyli tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.

Nasza młodzież bardzo chętnie włączyła się w akcję, wybrała jedną z najpiękniejszych ballad Adama Mickiewicza - „Romantyczność”. Ubrani w przepiękne stroje z epoki romantyzmu, w romantycznej scenerii której towarzyszyły kwiaty, zapalone świece, odczytano fragmenty wybranej ballady. Kierownik OSiW Krystyna Zerbok wprowadziła młodzież w klimat epoki romantyzmu, omawiając piękne utwory narodowego wieszcza Adama Mickiewicza. Podkreśliła również jak ważne jest czytanie książek, które pobudza wyobraźnię i wzbogaca nasz język. Czytanie książek to również dobra propozycja na efektywne spędzanie wolnego czasu. Nasza młodzież, a szczególnie osoby czytające wczuły się w postacie tej przepięknej ballady. Na placu przez budynkiem warsztatów szkoleniowych, gdzie zorganizowana została sceneria, podczas występu młodzieży panowała wyjątkowa cisza, zaduma i zachwyt. Po występie odbyła się dyskusja jak wyjątkowym bogactwem jest literatura polska. Młodzież również opowiadała o swoich zainteresowaniach czytelniczych oraz cieszyła się z faktu, że w OSiW znajduje się biblioteka.

Obok przyjemności poszerzania wiedzy, wzbogacania języka i budowania tożsamości narodowej wychowankowie miło spędzili ten czas. Zorganizowane przedsięwzięcie miało na celu zachęcić naszych uczestników do sięgania po piękną literaturę polską, która porusza czytelników i od lat skłania do refleksji, a występ naszej utalentowanej młodzieży został nagrodzony gromkimi brawami.

 

Autor tekstu: Krystyna Rak – wychowawca OSiW w Ząbkowicach Śl.

Autor zdjęć: Dominika Frączkowska – specjalista ds. administracji OSiW Ząbkowice Śl.

 

Zdjęcie nr 1: Rozpoczęcie Narodowego Czytania Ballady Romantyczność

 

Zdjęcie nr 2: Narrator z główną bohaterką ballady - Karusią

 

Zdjęcie nr 3: Jasiu i Karusia - bohaterowie ballady Romantyczność

 

Zdjęcie nr 4: Zaduma młodzieży podczas Inwokacji Adam Mickiewicza, recytowanej przez Kierownika OSiW


Widok zawartości stron Widok zawartości stron