Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Narodowe Święto Niepodległości’21 w Mazowieckiej OHP

Uczestnicy OHP na Mazowszu na różne sposoby w wielu miejscach świętowali 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszędzie towarzyszyła im refleksja o patriotyzmie, wolności, tożsamości, pamięci.

GARWOLIN – DO HYMNU POWSTAŃ!

Uczestnicy jednostki HP 7-18 wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie podczas uroczystego apelu dumnie odśpiewali o symbolicznej godzinie 11:11 hymn Polski, a po nim inne pieśni patriotyczne.

Do tego wykonania przygotowali się na poświęconych „Mazurkowi Dąbrowskiego” warsztatach historyczno-literacko-muzycznych, w ramach których wierszem i piosenką uczcili pamięć tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

Przygotowali również, podobnie jak ich koledzy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Radomiu, okolicznościową gazetkę ścienną oraz kotyliony w barwach narodowych.

 

 

 

DROGA DO WOLNOŚCI W OSTROŁĘCE

Lekcja historii pozwoliła uczestnikom Hufca 7-2 na pogłębienie wiedzy na temat dziejowej katastrofy Pierwszej Rzeczypospolitej u schyłku XVIII w., długotrwałych i różnorakich wysiłków kolejnych pokoleń Polaków mających na celu odzyskanie wolności i okoliczności odrodzenia państwa polskiego przed 103 laty.

 

 

CIECHANÓW: GENERAŁ I MARSZAŁEK

Już 9 listopada młodzież z Hufca 7-5 uczciła Narodowe Święto Niepodległości. Oddała hołd postaciom zasłużonym dla małej i wielkiej ojczyzny. Najpierw nawiedziła grób przewodniczącego oddziału Związku Piłsudczyków RP w Ciechanowie, zmarłego w ubiegłym roku generała Jacka Stachiewicza, a następnie udała się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

PŁOŃSK: POMNIK I GAZETKA

W ten sam sposób rocznicowe obchody rozpoczęła młodzież z HP 7-35 w Płońsku. Pod pomnikiem Naczelnika odradzającego się państwa złożyła kwiaty i zapaliła znicz. Następnie w siedzibie Hufca przygotowała gazetkę ścienną na temat walki o niepodległość, jej odzyskania oraz polskich symboli narodowych.

 

 

 

WARSZAWA-MOKOTÓW: W WIGILIĘ NARODOWEGO ŚWIĘTA

Uczestnicy z mokotowskiego Hufca Pracy 7-28 OHP wraz z nauczycielami przedmiotów humanistycznych Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie przygotowali w środę, 10 listopada uroczystość stanowiącą połączenie akademii z lekcją historii i wspólnym odśpiewaniem hymnu o godz. 11:11.

Na słownomuzyczny program złożyły się strofy poezji patriotycznej, okolicznościowe pieśni oraz cytaty z ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Na młodzieży szczególne wrażenie sprawiło zjednoczenie przedstawicieli różnych obozów politycznych wokół idei niepodległości oraz niezachwiana wiara w ostateczne zwycięstwo kolejnych generacji przodków.

Po uroczystości nastąpiło wyjście na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej i zapalenie zniczy przy „Pomniku Pamięci Narodu”. Tego samego dnia kadra wychowawcza wraz z przedstawicielami  Rady Młodzieży udała się na Cmentarz Komunalny w Kozienicach, by oddać hołd bohaterom poległym w walce o odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

SIEDLCE: HASŁO DO KRZYŻÓWKI

10 listopada kadra 7-7 Hufca Pracy przeprowadziła zajęcia  z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, podczas których przypomniana została 123-letnia historia niewoli naszej ojczyzny i walki o jej wyzwolenie aż do narodzin Drugiej Rzeczpospolitej. Młodzież rozwiązywała krzyżówkę a także wykonywała prace plastyczne związane z hasłem „niepodległość”.

 

 

WOŁOMIN: POCZTÓWKA DO NIEPODLEGŁYCH

Uczestnicy 7-36 HP w Wołominie wzięli udział w  ogólnopolskiej akcji „ Mamy Niepodległą! 2021”, skierowanej do wszystkich, bez względu na wiek, czy poglądy i zainteresowania. Jej cel to wypisanie pocztówki, która niesie wyrazy pamięci i miłe pozdrowienia, zmniejszając dystans i uwalniając pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr.  Bezpłatne kartki przekazało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Młodzież wołomińska sprawiła niespodziankę licznym odbiorcom, zapewniając im udział w radosnym świętowaniu odzyskania niepodległości, które mobilizuje do dalszej wytrwałej pracy dla Niepodległej!

 

 

Autor tekstu i zdjęć: Bartłomiej Fabisiak Specjalista w Zespole Programów Międzynarodowych Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron