Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Mazowieckiej WK OHP

Młodzież i kadra Mazowieckiej WK OHP uczestniczyła w dwudniowych obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Najbardziej wymowny topograficzny symbol tamtego tragicznego czasu – Kopiec Powstania Warszawskiego, usypany z gruzu zrównanej z ziemią stolicy, znajduje się bardzo blisko siedziby Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy i mokotowskich jednostek. Odbudowana Warszawa zachowała pamięć o swej przeszłości.

W przeddzień rocznicy grupa ok. 30 osób, w tym młodzi reprezentanci wszystkich hufców z Warszawy i Grodziska, uczestniczyła w Spacerze Pamięci po Starym Mieście. Przewodniczka PTTK, z wykształcenia historyczka, opowiadała o przebiegu walk oraz o codziennym życiu żołnierzy i cywilów w czasie Powstania. Uczestnicy hufców ze szczególnym zainteresowaniem i przejęciem słuchali o losach swych rówieśników.

Pięknie odbudowana według koncepcji profesora Jana Zachwatowicza Starówka, tłumnie odwiedzana przez turystów, miejsce spotkań i relaksu warszawiaków, na zawsze pozostanie niemym a wymownym świadkiem powstańczej historii. Uczestniczy Spaceru Pamięci w zadumie zatrzymywali się w szczególnych miejscach: wybuchu czołgu-pułapki, który zabił 300 osób, powstańczego szpitala, którego pacjentów Niemcy wymordowali, przy archikatedrze św. Jana zniszczonej w toku walk oraz przy tablicy upamiętniającej śmierć wybitnego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Bardzo mocno na wyobraźnie działają dwa pomniki, w których jakby zastygły postacie i                 wydarzenia z 1944 roku – monumentalny Powstania Warszawskiego i Małego Powstańca, pod którym zastępczyni Wojewódzkiego Komendanta Mazowieckiej WK OHP złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Młodzież upamiętniała nimi wspomniane miejsca na trasie przemarszu.

Napotkanych przechodniów obdarowywała natomiast przypinanymi znaczkami z symbolem „Kotwicy” Polski Walczącej, by nosząc je, uczcili pamięć Powstańców i skłaniali innych do refleksji.

W rocznicę wybuchu Wojewódzki Komendant Mazowieckiej WK OHP Wiesław Leszko wraz z pięcioosobową delegacją pracowników i uczestników złożył wieniec i zapalił znicze pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Rocznicowe obchody stanowiły dla młodych hufcowych warszawian i mazowszan okazję do pogłębienia swej tożsamości i przemyśleń nad sposobami realizacji patriotycznej postawy w szczęśliwym czasu pokoju. Sumienna nauka, solidna praca, wolność służąca dobrym wyborom składają się no codzienne mniejsze czy większe zwycięstwa. Każdą decyzją ostatecznie walczymy o siebie i o Ojczyznę!

 

Autor tekstu: Bartłomiej Fabisiak, Asystent EURES

Autor zdjęć: Mariusz Talarek, Specjalista w Zespole ds. Kształcenia i Wychowania Mazowieckiej WK OHP

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron