Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Obchody rocznicy Powstania węgierskiego

W 65 rocznicę Powstania węgierskiego młodzież z Hufca Pracy w Olsztynie wzięła udział w rekonstrukcji wydarzeń z 30 października 1956 roku.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku olsztyńskiego starostwa.

Największa manifestacja solidarności z Węgrami

Uczestnicy węgierskiego powstania domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich, a także pełnej niezależności od ZSRR. Wznowiona 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara. Polskie społeczeństwo starało się pomagać Węgrom w 1956 r. Polacy ofiarowali dla nich 800 litrów krwi, przyjmowano też na wakacje węgierskie dzieci i pomagano Węgrom w odbudowie domów.

30 października w Olsztynie odbył się wielki wiec poparcia. W tym wydarzeniu uczestniczyło najprawdopodobniej ok. 10 tys. osób. Po wiecu władze Olsztyna zgodziły się na kompromis. Stara nazwa nie wróciła, a placowi nadano imię generała Józefa Bema symbolizującego przyjaźń polsko-węgierską. Manifestacja, którą zorganizowano w Olsztynie 30 października 1956 roku, była największą w Polsce i Europie popierającą walczących o wolność Węgrów.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/65-rocznica-wiecu-solidarnosci-olsztyna-z-powstaniem-wegierskim-1956

 

Autor tekstu i zdjęć: Sylwia Sulinowska – wychowawca Hufca Pracy w Olsztynie

 

Zdjęcie nr 1, 2: Rekonstrukcja wydarzeń z 30.10.1956 roku z udziałem młodzieży z Hufca Pracy w Olsztynie

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron