Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zakończenie szkolenia na operatora koparki

Młodzież z Pisza, Elbląga i Pasłęka (Warmińsko-Mazurska WK), pod okiem instruktorów z Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Radomiu, uczyli się obsługi koparki jednonaczyniowej kl. III..

Szkolenia zawodowe to nie tylko możliwość zdobycia praktycznych umiejętności. To przede wszystkim szansa na zdobycie dobrze płatnej i stabilnej pracy.

Podczas zajęć teoretycznych kursanci zapoznali się z miejscem pracy operatora, budową koparki jednonaczyniowej, obsługą układów napędowych oraz technologią robót realizowanych koparkami jednonaczyniowymi. Dowiedzieli się też jak stworzyć bezpieczne warunki do pracy, zarówno dla operatora, jak i dla pozostałych osób będących na terenie prowadzonych prac. Jak podkreślali instruktorzy, operator koparki to nie tylko pracownik fizyczny. Osoba na tym stanowisku musi posiadać także wiedzę z podstaw fizyki, szacuje czy maszyna uniesie dany ciężar i czy precyzyjnie przeniesie na wyznaczone miejsce.

Swoją wiedzę młodzież wykorzystała podczas zajęć praktycznych. Oprócz nauki obsługi koparki, uczestnicy  przygotowywali maszyny do transportu, uczyli się wykonywania przeglądów i drobnych napraw koparek oraz sporządzania dokumentacji eksploatacyjnej.

Szkolenie zakończyło się egzaminem zewnętrznym przed komisją państwową Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, a uczestnicy już niedługo otrzymają uprawnienia do wykonywania nowego zawodu.

 

Autor tekstu: Ewa Kraszewska – Witalska, specjalista ds. rozwoju zawodowego CEiPM w Olsztynie

 

Autor zdjęcia: Jarosław Paprocki, główny specjalista ds. szkoleń OSZ Radom

 

Zdjęcie nr 1: Zajęcia grupowe na poligonie

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron