Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ożywić Tradycję – Wielkanocne warsztaty

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona w Polsce już od X wieku. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową.

Przez wieki powstało wiele obrzędów i zwyczajów związanych z tymi Świętami, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego.

Dla jednych to święto przynosi wiosenne odprężenie, dla innych jest powodem, aby posprzątać dom, udekorować go radosnymi kolorami i ugotować coś dobrego. Dla jeszcze innych to okazja, aby zauważyć, że już przyszła do nas wiosna, poświęcić trochę czasu swoim bliskim i uporządkować swoje sprawy.

Jeśli chodzi o tradycje wielkanocne to w Wielką Sobotę idzie się do kościoła z koszyczkiem. Pięknie przystrojona święconka musi być ozdobiona haftowaną serwetką i zawierać w sobie smakołyki, które znajdą się potem na wielkanocnym stole. Nie może w niej zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan - „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło - oznakę dobrobytu - i jajka - symbol narodzenia.

Święconkę jadło się następnego dnia po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę, przydatną potem na Lany Poniedziałek. Tradycja mówi, że po powrocie z kościoła ze święconym pokarmem należało trzykrotnie obejść dom, aby zapewnić urodzaj i powodzenie. Poświęcone pisanki zakopywano także pod progiem domostw, aby zagradzały dostęp siłom nieczystym.

Idąc z duchem tradycji kadra 11-18 Hufca Pracy w Nowym Dworze Gdańskim zorganizowała warsztaty dla uczestników.

Oto przed nami ostatni tydzień przed Świętami Wielkiej Nocy, a więc i ostatni dzwonek na wspólne warsztaty wielkanocne. Na warsztatach zapoznano się ze zwyczajami i symbolami związanymi z okresem Świąt Wielkanocnych.

W drugiej części warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonali wielkanocne pisanki, koszyczki na Wielką Sobotę ze święconka oraz ozdoby świąteczne w różnych technikach.

 

Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Ciąćka – wychowawca w 11-18 HP w Nowym Dworze Gdańskim Małgorzata Bania – pośrednik pracy w MCK w Nowym Dworze Gdańskim

 

Zdjęcie nr 1-4: Uczestnicy podczas warsztatów.

 

 

Zdjęcie nr 5-7: Prace uczestników wykonane podczas warsztatów.

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron