Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pamięci papieża Polaka – Ogólnopolski Bieg Papieski OHP na Podlasiu

Uczestnicy oraz pracownicy Podlaskiej WK OHP wraz z rodzinami pobiegli w ramach obchodów Dnia Papieskiego i uczczenia 44. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

 

Przyświecała im również intencja pokoju na Ukrainie.

Miejscem rywalizacji dla 60 zawodników, dzięki uprzejmości gospodarza - ks. proboszcza Alfreda Butwiłowskiego, była Święta Woda i tereny Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej,

Na chwilę przed startem był czas by wysłuchać historii miejsca i jego powiązań ze Świętym Janem Pawłem II. O miłości papieża do sportu w swoim liście skierowanym do uczestników biegu wspomniał Premier Mateusz Morawiecki. Odczytane przez Komendanta Wojewódzkiego - Beatę Matyskiel przesłanie zawierało także życzenia zwycięstwa nad własną słabością, nie tylko w kontekście rywalizacji sportowej.

O pięknej intencji spotkania wspomniał również poseł Mieczysław Kazimierz Baszko, Prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS. Część inauguracyjną, przy dźwiękach papieskiego dzwonu zakończyło błogosławieństwo udzielone przez lokalnego księdza proboszcza.

W samo południe biegacze wyruszyli na trasę biegnącą wokół wotywnych krzyży, błoni papieskich oraz cudownego źródełka. Na mecie, na każdego czekał medal oraz dyplom, a na trzech najlepszych zawodników puchary Prezesa Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS.

Niekwestionowanym mistrzem sprintu został Jakub Modzelewski z Hufca Pracy w Zambrowie, a dzięki profesjonalnej opiece białostockiego oddziału Grupy Ratowniczej „Nadzieja” obyło się bez większych kontuzji. Za postawę fair play Puchar Wojewódzkiego Komendanta otrzymał Bartosz Waszkiewicz z Hufca Pracy w Suwałkach.

Wartością dodaną biegu był moment przekazania przez ks. Alfreda Butwiłowskiego certyfikowanych sadzonek Dębu Papieskiego rosnącego na terenie Sanktuarium. Historia przedsięwzięcia sięga roku 2003, kiedy to z inicjatywy leśników z Dolnego Śląska żołędzie pozyskane od „Chrobrego”, najstarszego dębu szypułkowego w Polsce zostały zebrane, a podczas pielgrzymki do Watykanu i audiencji u Papieża Polaka przez niego pobłogosławione. Drzewo z Wasilkowa to owoc jednej z 500 wyhodowanych z nich sadzonek. Otrzymane przy okazji Biegu Papieskiego rośliny pojawią się w miejscowościach województwa podlaskiego, gdzie społeczność OHP otoczy je szczególną opieką i zadba o to, by  stanowiły  dla potomnych świadectwo Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II oraz jego wierności Bogu i Ojczyźnie.

Całość spotkania zakończył wspólny posiłek na terenie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP
w Wasilkowie, gdzie o deserowe kremówki papieskie zadbała Piekarnia „Jaskółka” z Sokółki. Nie zabrakło także wspólnie odśpiewanej „Barki” oraz konkursu wiedzy o Świętym Janie Pawle, gdzie dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Białymstoku nikt nie pozostał bez upominku.

 

Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Klimuk – st. sp. ds. wychowania, kultury i sportu

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron