Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Podlasie: Młodzież z OHP nagrała hip-hopowy singiel o kobietach walczących o niepodległość Polski

W siedzibie Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Białymstoku w rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyła się konferencja prasowa z okazji premiery najnowszego teledysku "Walcząca".

Patriotyczny utwór z serii Rytmy Pamięci został nagrany z udziałem uczestników i kadry OHP na Podlasiu. Teledysk dotyczy postaw kobiet, które miały wkład w budowanie historii Polski.

 

Utwór powstał dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, białostockiego artysty Maxsima, Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Białymstoku i Stowarzyszenia Grupa Wschód. Jest efektem warsztatów historyczno – muzycznych oraz praktyczną lekcją historii i patriotyzmu dla wszystkich a szczególnie dla młodzieży/ uczestników OHP biorących udział w teledysku.

Spotkanie prowadziła Wojewódzka Komenda OHP Beata Matyskiel i Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk. W konferencji wzięli udział uczestnicy i kadra OHP z Hufca Pracy w Kolnie i Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie, białostocki artysta/raper Maxsim oraz lokalne i regionalne media.

Powstały clip jest wyrazem muzycznego hołdu, jaki należy się walczącym kobietom podczas II wojny światowej.

 

Do najnowszego teledysku zostały wybrane trzy kobiety związane z podlaskim regionem, które reprezentują różne środowiska, ale łączyło je jedno – miłość do Ojczyzny:

 

 - Jadwiga Dziekońska – łączniczka AK do zleceń specjalnych szefa łączności konspiracyjnej „Ligonia”. Zginęła podczas ucieczki 19 maja 1943 r w Białymstoku – przenosząc meldunek natknęła się na niemiecki patrol, meldunek zniszczyła, kiedy Niemcy do niej strzelali rzucała w nich kamieniami;

 

-  „Iskra” czyli Franciszka Ramotowska, działała w podziemiu od roku 1940. Łączniczka przy Komendzie Inspertoratu III Łomżyńskiego. W ramach przygotowań do Akcji „Burza” latem 1944 roku znalazła się w bazie Kobielne na bagnach biebrzańskich. Poddawana brutalnemu śledztwu prowadzonemu przez NKWD;

 

- „Inka” – Danuta Siedzikówna sanitariuszka 4 szwadronu odtworzonej na białostocczyżnie 5 Wileńskie Brygady AK, skazana na śmierć przez rozstrzelanie w wieku 18 lat. Jej postać jest szczególnie bliska młodzieży z Podlaskiej wojewódzkiej Komendy OHP, każdego roku młodzież odwiedza rodzinne strony Inki w Narewce i poznaje jej historię, ucząc się patriotyzmu.

 

Słowa i muzykę najnowszego teledysku opracowała młodzież z OHP z Kolna, Łomży i Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie. Nad całością czuwał białostocki artysta Maksim. Swoim wokalem wsparła uczestników projektu Agnieszka Duda /p.o. Komendanta Hufca Pracy w Kolnie/.

Projekt Rytmy Pamięci to nowatorskie podejście do nauki historii. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku we współpracy z Ochotniczymi Hufcami Pracy podjęło się zachęcenia uczniów do poznawania najnowszej historii Polski dzięki niekonwencjonalnym metodom. W ten sposób udało się zrealizować już trzy edycje projektu, który składa się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy zapoznają się z zagadnieniem, któremu poświęcona jest dana edycja. W premierowej była to zbrodnia katyńska, w drugiej zaś, w związku z 80. rocznicą przemianowania ZWZ na AK, o Armii Krajowej właśnie. Uczniowie mają także okazję wziąć udział w warsztatach rapowych prowadzonych przez Maksima - rapera z Białegostoku. W tym też czasie przygotowują teksty do utworów. W drugim etapie uczestnicy mają okazję udać się do studia nagraniowego, gdzie nagrywane są utwory. Na koniec nagrywaną są teledyski.

 

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Dziemianiuk – rzecznik prasowy PWK OHP w Białymstoku

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron