Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Podlaskie: zakończenie międzynarodowej wymiany młodzieżowej

2024-07-30

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP zakończyła międzynarodową wymianę młodzieżową pt. „Bliżej Natury – Closer to Nature” realizowaną w dniach 25-29 czerwca 2024 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.

 

Projekt powstał z inicjatywy młodzieży zainteresowanej naturą i ekologią, aby wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w dbaniu o środowisko, rozwijać umiejętności i hobby związane ze zdrowym trybem życia bliżej natury oraz zwiększyć świadomość ekologiczną zarówno w międzynarodowym, jak i lokalnym środowisku.

W wymianę zaangażowało się i wzięło udział łącznie 26 osób w wieku 15-18 lat z Polski (z Hufca Pracy w Grajewie) oraz organizacji partnerskich z Rumunii (Asociaţia Comunităţilor Interculturale), Łotwy (Baltic Regional Fund)  i Węgier (Tudatos Ifjúságért Alapítvány).

Pięciodniowy program wymiany skupiał się na warsztatach plastycznych z wykorzystaniem materiałów odpadowych i przygotowaniu wystawy plenerowej promującej ekologię i zrównoważony rozwój. W zbieranie śmieci, które mogłyby się nadawać do ponownego recyklingu, włączyli się pracownicy z jednostek OHP z całego Podlasia. Ponadto uzbierane nakrętki, po zrealizowanych warsztatach, posegregowano i przekazano Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym "Jasny Cel" w Białymstoku.

Wystawa pokazała nie tylko możliwości kreatywnego wykorzystania niepotrzebnych już śmieci czy drobiazgów, ale przedstawiła też wizję świata zasypanego przez odpady, których nieświadomie i nieodpowiedzialnie produkuje się coraz więcej.

Wystawę, którą młodzież samodzielnie zamontowała, można było oglądać na parkanie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Haliny Krukowskiej w Wasilkowie.

Inspirując się współpracą z biblioteką, w ramach kaktusowych warsztatów recyklingowych, młodzież przekształciła zniszczone i niepotrzebne już nikomu książki w dekoracje florystyczne. Wysłużony księgozbiór dosłownie zyskał nowe życie, zachęcając do czytania w bibliotece, zamiast trzymania książek na półkach.

Jedną z inicjatyw podjętych przez uczestników projektu było stworzenie ogrodu ziołowego, który służyłby podopiecznym, przyszłym uczestnikom projektów i gościom Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie. Każdy z krajów partnerskich przywiózł swoje ulubione rośliny, które później zasadzono i zabezpieczono kolorowym kamiennym murkiem.

Zasadzone zioła wykorzystano na warsztatach kulinarnych, podczas których uczestnicy projektu mogli nauczyć się od siebie nawzajem przyrządzania swoich regionalnych potraw. Młodzież z Hufca Pracy w Grajewie zaprezentowała przyrządzanie tradycyjnych polskich pierogów.

Podczas tych kilku wspólnie spędzonych dni nie mieliśmy czasu na nudę. W czasie wolnym uczestnicy mieli okazję przygotować własne poduszki, które ozdobili i wypchali ścinkami z resztek krawieckich, ponownie udowadniając i pokazując, jak można wykorzystać niepotrzebne już materiały. Nawiązywali przyjaźnie podczas wspólnych zabaw integracyjnych, spędzali czas na świeżym powietrzu, mieli okazję lepiej poznać przyrodniczą stronę Podlasia, a każdy dzień kończyli wieczorem kultur, dzieląc się tradycjami, tańcami i ciekawostkami z kraju swojego pochodzenia.

Podsumowaniem projektu był spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem rzeki i grill, podczas którego młodzież mogła obejrzeć spektaklu fireshow i wziąć udział w warsztatach tańca z ogniem.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu  nr 2023-1-PL01-KA151-YOU-000139988 Wymiana młodzieży – państwa członkowskie i kraje stowarzyszone dofinansowanego przez Unię Europejską.

 

Udział uczestników w ramach projektu – BEZPŁATNY.

Dofinansowanie działania przez UE: 16 426 EUR

 

Kadra koordynująca projekt: Żaneta Kisiel – Podlaska WK OHP, Dorota Pikos – Podlaska WK OHP

Zdjęcia: Żaneta Kisiel

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron