Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Podlaskie: Uczestnicy Hufca Pracy z Łomży i Zambrowa zakończyli staż zawodowy w Granadzie

Od dnia 6 do 17 marca 2023 r. grupa 19 uczestników OHP z Hufca Pracy w Łomży i Zambrowa odbyła staż zawodowy w Hiszpanii.

Wyjazd odbył się w ramach projektu  „Postaw na swój rozwój zawodowy” w ramach Programu Erasmus+ Akcji 1: Mobilność osób uczących się i pracowników w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego w roku 2022.

Podczas realizacji stażu w słonecznej Andaluzji uczniowie mieli okazję poznać warunki pracy i przetestować swoje zawodowe umiejętności u 11 pracodawców. Teraz na młodzież czekają uroczyste podsumowania staży, podczas których będzie okazja pochwalić się zdobytymi rezultatami wśród zaproszonych gości. 

Uczestnikami dwutygodniowego stażu byli uczniowie Branżowych Szkół I Stopnia kształcący się w zawodach: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, kucharz, piekarz, stolarz oraz monter sieci instalacji sanitarnych.

Organizacją przyjmującą stażystów w Granadzie była EUROPUENTE SPANISH PROJECT PARTNER S.L.

Uczniowie przed wyjazdem do Hiszpanii uczestniczyli w bogatym programie przygotowawczym. Za nimi zajęcia z przygotowania pedagogicznego, zorganizowane w formie warsztatów, zajęcia z przygotowania kulturowego oraz przygotowanie językowe z lektorem język hiszpańskiego.

Efektem realizacji projektu było poszerzenie wiedzy merytorycznej i praktycznej w swoim zawodzie, zdobycie umiejętności z dziedziny organizacji, techniki pracy a także poszerzenie znajomości językowych. Celem dwutygodniowych praktyk było również uzyskanie certyfikatu uczestnictwa w projekcie oraz dokumentu Europass Mobility, który wykorzystają w swojej karierze zawodowej.

Uczniowie wśród licznych obowiązków związanych z realizacją swoich praktyk mieli także wiele okazji, by poznać nieco lepiej piękny region Andaluzji, szczególnie zabytkowe miasto Granadę ze wspaniałymi pozostałościami kultury arabskiej, Malagę oraz jedną z piękniejszych miejscowości Andaluzji miasto Nerja z zespołem jaskiń Cueva de Nerja. Mieli również czas na plażowanie i kąpiele w Morzu Alborańskim.

Podczas warsztatów integracyjnych uczestnicy stażu mieli okazję zaś poznać smaki regionalnych potraw w miejscowych restauracjach.

Wszyscy do Polski wrócili usatysfakcjonowani, doceniając zdobyte doświadczenie zawodowe oraz  możliwość pracy w zagranicznych zespołach.

 

 

Autor tekstu: Anna Dziemiańczuk- komendant Hufca Pracy w Łomży, Grażyna Dembek – komendant Hufca Pracy w Zambrowie

 

Autor zdjęć: A.Dziemiańczuk/ Grażyna Dembek

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron