Wydawca treści
Podsumowanie międzynarodowej wymiany doświadczeń w Barcicach
2024-07-18
Komenda Główna OHP w dniach 06-12.05.2024 r. w Barcicach (woj. małopolskie) zorganizowała działania związane z rozwojem zawodowym pracowników młodzieżowych w ramach programu Erasmus+ pn. Poradnictwo zawodowe dla młodzieży – wymiana doświadczeń, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
W projekcie uczestniczyli doradcy zawodowi z trzech państw: Polski, Grecji oraz Gruzji. Polskę reprezentowały doradczynie zawodowe z Centrów Edukacji i Pracy Młodzieży oraz Mobilnych Centrów Informacji Zawodowej z Nowego Sącza, Słupska, Elbląga, Katowic i Jastrzębia-Zdroju. Z Grecji przybyli przedstawiciele organizacji IPODOMI, zajmującej się doradztwem zawodowym. Gruzję reprezentowali pracownicy młodzieżowi z organizacji BITISI.
Rozwój umiejętności
W trakcie trwania projektu uczestnicy mieli zaplanowany szereg działań wspomagających podnoszenie kwalifikacji i nabywanie nowych umiejętności. Jednym z nich były warsztaty prowadzone przez panią dr Monikę Mazur-Mitrowską pn. „Multimedialny warsztat pracy doradcy zawodowego”. Dzięki tym warsztatom doradcy zawodowi dowiedzieli się, jak wykorzystywać nowe technologie w swojej pracy (m.in. sztuczną inteligencję, np. ChatGPT ), jak tworzyć e-portfolio oraz w jaki sposób sprostać wyzwaniom współczesnego świata.
Uczestnicy zdobyli nową wiedzę, którą będą wykorzystywać w swojej pracy.
Główne cele, realizowane podczas projektu, to:
- podniesienie przez uczestników poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności,
- zdobycie przez uczestników doświadczenia międzynarodowej mobilności,
- zdobycie przez kadrę OHP pracującą z młodzieżą kompetencji zawodowych i praktycznego doświadczenia edukacyjnego,
- zwiększenie umiejętności cyfrowych młodzieży oraz pracowników OHP działających na rzecz młodzieży,
- podniesienie poziomu kompetencji językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim przez młodzież i pracowników OHP działających na rzecz młodzieży.
Wizyta studyjna
Kolejnym działaniem była wizyta studyjna w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży oraz w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu. Doradcy zawodowi mogli zobaczyć, jak wygląda praktyczna nauka zawodu fryzjera i kucharza, a także zjedli obiad wykonany przez wychowanków Ośrodka Szkolenia i Wychowania. Dowiedzieli się również, jak wygląda system nauki i przygotowania zawodowego w OHP. Dzięki temu uczestnicy mogli podczas wieczornych ewaluacji podyskutować na temat przygotowania młodzieży do pracy, podobieństwach i różnicach w ich krajach.
Poprzez uczestnictwo w tych działaniach podniesione zostały kompetencje osobiste, społeczne i umiejętności uczenia się – prawie wszyscy uczestnicy projektu, aż 93% zwiększyło swoje kompetencje w zakresie umiejętności uczenia się (nauka nowych metod, praca z nowymi narzędziami, wykorzystanie wiedzy innych). Podjęte działania miały wpływ na rozwój osobisty oraz podniesienie kompetencji społecznych.
W pięknych okolicznościach przyrody w grupach narodowych pracownicy młodzieżowi pracowali nad przepisem na udane poradnictwo grupowe, inspiracje czerpali z przepisów kulinarnych, skupiając się na składnikach, procedurach i narzędziach, jakich należy użyć.
Z 4 różnych przepisów powstał jeden międzynarodowy przepis. Kreatywność uczestników nie znała granic, co zaowocowało nie tylko oryginalnym pomysłem, ale też nowymi sposobami myślenia o pracy z młodzieżą.
Dodatkowe atrakcje
W trakcie projektu nie zabrakło także zwiedzania takich atrakcji turystycznych jak: Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu i rynek Starego Sącza. Był to moment na obcowanie z bogatą historią regionu zwanego niegdyś Galicją.
Malownicza okolica to nie tylko zabytki, ale także bezpośrednia bliskość gór i rzek, grzechem byłoby nie skorzystać z uroków natury. Wycieczka do Jaworzyny Krynickiej i wjazd kolejką na platformę widokową na wysokości 1114m n.p.m., to chwila na refleksje nad zdobytą wiedzą i doświadczeniami, nawiązanie relacji i współpracy na przyszłość. Piękne okoliczności przyrody dały także przestrzeń do rozmyślania i dyskusji na temat ekologii, uczestnicy zastanawiali się nad tym, co mogą robić na co dzień, jakie podejmować działania w celu ochrony środowiska.
Różnorodne korzyści wymiany doświadczeń
Pracownicy młodzieżowi na własnej skórze przetestowali różnego rodzaju gry i zabawy nie tylko integracyjne, omówili grywalizację i jej zastosowanie w doradztwie zawodowym. Ciekawe i kreatywne nowo poznane metody, na pewno będą wykorzystywane w pracy doradcy zawodowego.
Językiem wymiany był język angielski, uczestnicy w naturalny sposób poznali, także zwroty w językach ojczystych partnerów wymiany, dzięki temu wzrosły kompetencje wielojęzyczne – 71% uczestników zaznacza, że podniosło swoje kompetencje językowe związane z komunikacją, a także językiem zawodowym używanym w doradztwie zawodowym.
Bardzo ważną kwestią dla mobilności kadry jest rozwój zawodowy i wpływ zdobytych umiejętności na pracę zawodową oraz to, w jaki sposób zostaną upowszechnione rezultaty.
Wszyscy uczestnicy rozwinęli się zawodowo i bezpośrednio po powrocie z mobilności przekazali swoją wiedzę i umiejętności podopiecznym lub współpracownikom. Międzynarodowa wymiana doświadczeń była bardzo efektywna. Program mobilności pomógł w nawiązaniu nowych znajomości, stworzone więzi zaowocują współpracą na przyszłość.
Cele wymiany zostały osiągnięte, oczekiwania spełnione, zdobyte umiejętności i kompetencje potwierdzone certyfikatami Youthpass, uczestnicy powrócili do swojej codziennej pracy pełni energii, motywacji i nowych pomysłów. Bardzo dziękujemy za udział i mamy nadzieję na dalszą współpracę przy następnych projektach.
Działanie zorganizowane w ramach projektu nr 2022010PL01-KA151-YOU-000065283 działania związane z rozwojem zawodowym pracowników młodzieżowych w ramach programu Erasmus+.
Widok zawartości stron