Wydawca treści
Podsumowanie Międzynarodowej Wymiany Młodzieży w Komendzie Głównej
2024-07-29
Komenda Główna OHP w dniach 29.07-06.08.2023 r. realizowała działania związane z międzynarodową wymianą młodzieży, w ramach akredytowanego projektu sektora Młodzież, Akcja 1. Mobilność Edukacyjna Programu Erasmus +, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
W międzynarodowej wymianie młodzieży udział wzięli młodzi ludzie z Polski (Hufiec Pracy w Trzebnicy) oraz z Hiszpanii (Associacio Cultural Tabala), Włoch (Arte e Cultura Sociale) i Estonii (Noored Uhiskonna Heaks).
Zrekrutowana do projektu dwudziestosześcioosobowa grupa młodzieży (oraz czworo liderów grup) z 4 krajów, to młodzi ludzie napotykający w swoim życiu różnego rodzaju bariery, które zmniejszają ich szanse na równy dostęp do edukacji, wydarzeń kulturalnych, podróży, itp. Dzięki uczestnictwie w projekcie młodzież zdobyła swoje pierwsze doświadczenia związane z międzynarodową mobilnością. Podniosła kompetencje językowe – głównym językiem projektu był język angielski. Uczestnicy poznali słownictwo umożliwiające im komunikację w języku angielskim, rozumieli komunikaty słowne formułowane w tym języku, rozwinęli zdolność czytania, rozumienia i pisania tekstów w języku angielskim, przejawiali zainteresowanie nawiązywaniem kontaktów z uczestnikami wymiany pochodzącymi z innych państw. Poznali także podstawowe słowa w językach ojczystych wszystkich uczestników.
Rozwój umiejętności oraz kształtowanie wiary w siebie
Wszystkie działania podczas projektu ukierunkowane były na podnoszenie już istniejących lub zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności.
Młodzi ludzie brali udział w warsztatach fotograficznych „Poznaję siebie i akceptuję siebie”, dzięki którym nauczyli się jak korzystać z dostępnych w intrenecie aplikacji do obróbki zdjęć, jak przedstawić siebie i innych na zdjęciach, aby pokazać to, co jest w nas wartościowe.
Nie codziennie mamy okazję przyjrzeć się sobie, poznać siebie i na koniec zaakceptować to co widzimy. Te warsztaty przyczyniły się do podniesienia samooceny, która jest bardzo ważna, aby wierzyć w siebie i swoje możliwości.
Młodzież miała także szansę rozwijać umiejętności związane z robieniem zdjęć. Jak dobrze skadrować zdjęcie oraz je obrobić, z jakich aplikacji skorzystać, jak opublikować zdjęcia – to tylko niektóre umiejętności cyfrowe zdobyte przez uczestników.
Poznawanie kultur
Poczucie przynależności do własnego kraju, do Unii Europejskiej, bycie świadomym obywatelem Europy – tego nauczyli się młodzi ludzie podczas działań związanych z realizacją m.in. wieczorów przybliżających kulturę, historię, kuchnie i zwyczaje danego kraju. Każdego dnia uczestnicy prezentowali swój kraj i tak oto mieliśmy wieczór: włoski, hiszpański, polski i estoński.
Młodzi ludzie podnieśli poziom kompetencji obywatelskich – rozumieją zasady postępowania i reguły zachowania przyjęte w różnych miejscach i okolicznościach, wykazywali poczucie przynależności do własnego kraju i UE.
Refleksje i warsztaty
Wycieczka do najstarszego w Polsce Zoo we Wrocławiu dała przestrzeń do refleksji na temat ochrony środowiska, ekologii w życiu codziennym i tego, jaki mamy wpływ na to, aby dzikie zwierzęta oglądać nie tylko w ogrodzie zoologicznym. Młodzież zastanowiła się, co może robić tu i teraz, aby zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko.
Ważną częścią projektu były warsztaty z kowalstwa artystycznego i cukiernictwa. Młodzież w dwóch grupach zdobywała nowe doświadczenia, poznając tajniki zawodów kowala i cukiernika. Kowalstwo artystyczne i cukiernictwo to także sztuka, trzeba mieć zmysł artystyczny aby stworzyć coś pięknego. Jest to także bardzo ciężka praca, gdzie ważne jest zachowanie zasad BHP. Zarówno w cukiernictwie, jak i kowalstwie, istotna jest wytrwałość, precyzja, dobra organizacja pracy oraz miejsca pracy, używanie odpowiednich narzędzi itp.
Dzięki uczestnictwie w warsztatach młodzież podniosła poziom kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się. Młodzi ludzie są w stanie określić własne preferowane metody uczenia się, potrafią zdobywać i przyswajać nową wiedzę i umiejętności. Nabyli umiejętności pracy w grupie, czerpali korzyści z różnorodności grupy oraz dzielili się nabytą wiedzą i umiejętnościami, posiadają zdolność oceny swojej pracy oraz w razie potrzeby szukania rady, informacji i wsparcia.
Budowanie poczucia własnej wartości
W ostatnich dniach projektu młodzież wzięła udział w sesji artterapeutycznej, której celem był wzrost poczucia własnej wartości. Uczestnicy mobilności przywieźli ze sobą gazety i czasopisma. W pierwszej części zadania z tych materiałów młodzież miała stworzyć kolaż przedstawiający siebie. Druga część to autoprezentacja na podstawie tego, co zostało przedstawione w kolażu.
Prace były bardzo różnorodne i ciekawe, każdy szczegół miał znaczenie, nic tam nie było przypadkowe. Kluczowe dla powodzenia tego działania był czas realizacji, czyli ostatnie dni mobilności, młodzi ludzie mieli możliwość poczuć się bezpiecznie, nawiązać relacje i dzięki temu było im łatwiej mówić o sobie.
U młodych ludzi wzrosło poczucie własnej wartości i samoocena. Uwierzyli w siebie i na pewno zaczną działać. Zdobyte i rozbudowane umiejętności zostały opisane w certyfikatach Youthpass, które otrzymali wszyscy uczestnicy.
Działanie pn. Uwierz w siebie i działaj!, w ramach projektu nr 2022010PL01- KA151-YOU-000065283, w pełni odpowiada potrzebom młodego pokolenia, wspiera procesy inkluzji, zapewniając równe szanse w życiu społecznym, kulturowym, zawodowym i obywatelskim. Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.
Widok zawartości stron