Wydawca treści
Podsumowanie mobilności: "Poczuj. Pomyśl. Zrozum. Bo świat to nie tylko to, co widzisz." oraz "W głowie się mieści"
26 maja 2026 roku w internacie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbyło się spotkanie podsumowujące akredytowany projekt sektora Młodzież, Akcji Mobilność Edukacyjna Programu Erasmus+, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W ramach projektu, który trwa od pierwszego czerwca 2024 roku do końca maja 2026 roku, zrealizowane zostały dwie mobilności młodzieży: „Poczuj. Pomyśl. Zrozum. Bo świat to nie tylko to, co widzisz” oraz „W głowie się mieści”. W działaniach wzięło udział łącznie 57 osób – młodzieży i liderów z Polski, Litwy i Węgier.
Podczas spotkania przypomniane zostały cele działań i kluczowe aktywności oraz główne rezultaty wypracowane podczas obu mobilności. Dyrektor Centrum, pani Elżbieta Sokołowska, podziękowała młodzieży i kadrze za ich zaangażowanie i wkład w realizację projektu oraz wręczyła certyfikaty Youthpass. Przy poczęstunku oraz oglądaniu publikacji projektowych i pamiątkowych foto-książek młodzież mogła podzielić się swym doświadczeniem i wrażeniami z uczestnictwa w projekcie, wspominając wspólnie spędzony czas podczas międzynarodowych wymian.
„Poczuj. Pomyśl. Zrozum. Bo świat to nie tylko to, co widzisz”
Międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach działania „Poczuj. Pomyśl. Zrozum. Bo świat to nie tylko to, co widzisz” odbyła się w dniach 2-8 lipca 2025 roku. Głównym celem działania projektowego było nabywanie kompetencji krytycznego myślenia oraz świadomego poznawania świata poprzez zmysły, sprzyjające budowaniu otwartości i aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu demokratycznym. Wspólne doświadczenia podczas realizacji wymiany nie tylko wzbogaciły uczestników o nowe kompetencje, ale także stworzyły przestrzeń do dialogu międzykulturowego, integracji, wzajemnego zrozumienia i budowania świadomości europejskiej.
„W głowie się mieści”
Z kolei głównym celem działania „W głowie się mieści”, które odbyło się w kwietniu 2026 roku, było zwiększenie świadomości młodzieży i poznanie dobrych praktyk dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego i dbania o swój dobrostan, poznanie technik radzenia sobie ze stresem i emocjami, rozwijanie kompetencji społecznych i komunikacyjnych. Celem projektu było także zwiększenie motywacji uczestników do prowadzenia zdrowego trybu życia, dbania o higienę cyfrową, relacje społeczne oraz przeciwdziałanie hejtowi, izolacji młodych ludzi w swoim środowisku rówieśniczym.
W fazie ewaluacyjnej opracowane zostały publikacje projektowe, które zawierają opis najważniejszych działań, podpowiednik na temat debaty oksfordzkiej oraz kody QR do zrealizowanych, w ramach kampanii społecznej, krótkich filmów promujących zdrowie psychiczne, dobrostan i przeciwdziałanie hejtowi.
Autorki tekstu: Maja Hince, Małgorzata Zając
Autorzy zdjęć: kadra ECKiW OHP w Roskoszy




Widok zawartości stron




