Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Podsumowanie „Projektu Ogrodnik” w Mysłakowicach

W dniach: 10-18.05.2023 r w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach realizowany był „Projekt Ogrodnik” w ramach programu wymiany międzynarodowej Erasmus+.

Pomysł na  wymianę zrodził się w trakcie warsztatów szkoleniowych, które są częścią nauki zawodu w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach.

Zadaniem uczestników projektu było m.in.  zaprojektowanie i zagospodarowanie terenu zieleni wokół ogniska, wykonanie paleniska w ognisku oraz nasadzenie roślin zielonych.

W trakcie trwania „Projektu Ogrodnik" młodzież z OSiW OHP Mysłakowice przygotowała wiele atrakcji, aby goście ze Słowacji mogli bliżej poznać nasz piękny kraj i nasze tradycje.
Z kolei zaproszeni ze Słowacji goście zorganizowali „Wieczór słowacki", dzięki któremu nasi uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z kulturą i zwyczajami Słowaków, zobaczyć wirtualnie szkołę zaproszonych gości oraz spróbować pysznych słowackich smakołyków.

Ponadto  w ramach programu Erasmus+ młodzież z Polski i Słowacji wzięła udział w warsztatach przyrodniczych w Ornamental Farm w Bukowcu, na którym dowiedziała się m.in., że liście olchy są jadalne i mają smak podobny do szczawiu, jak odróżnić trzmiela od bąka, pszczołę murarkę od pszczoły ogrodowej i jak odbywa się zapylanie.

Uczestnicy „Projektu Ogrodnik" wybrali się również na wycieczkę do Ogrodu Japońskiego Siruwia w Przesiece, Doliny Pałaców i Ogrodów na terenie Gminy Mysłakowice oraz do Karpacza.

Realizacja w/w projektu pozwoliła jego uczestnikom zdobyć nową wiedzę i umiejętności z obszarów związanych z ogrodnictwem i wykorzystywaniem terenów zielonych. Była to również możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy z kolegami ze Słowacji, która w istotny sposób wpłynęła na integrację młodych ludzi, w tym na przełamanie barier językowych.

 

Autor tekstu i zdjęć: Anna Amborska - Kierownik Internatu OSiW OHP Mysłakowice

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron